Co możesz robić, gdy nie masz żadnego wykształcenia?

Krzysztof Jagielski
15.11.2021

Brak wykształcenia w dzisiejszych czasach może dziwić – w końcu ukończenie studiów czy dowolnej szkoły zawodowej nie jest już uznawane za specjalny wyczyn. Mimo to wiele osób, z różnych powodów, tego wykształcenia rzeczywiście nie posiada. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że masz dość ograniczone pole manewru na rynku pracy. Co zatem możesz robić? Mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Praca na produkcji

Zwykle pracodawcy nie mają wielkich wymagań w stosunku do pracowników na produkcję, dlatego jeśli pilnie potrzebujesz pracy, to w pierwszej kolejności zacznij przeglądać takie ogłoszenia. Od pracowników na produkcji oczekuje się przede wszystkim sprawności fizycznej oraz dyspozycyjności – pamiętaj, że jest to praca zmianowa. Wykształcenie ma drugorzędne znaczenie, ponieważ większości rzeczy można się szybko nauczyć.

Praca fizyczna

To także dobre rozwiązanie dla osoby bez wykształcenia, a szczególnie dla sprawnego fizycznie, silnego mężczyzny. Pracę fizyczną można wykonywać na budowie, ale do tej kategorii zaliczymy również prace ogrodnicze, przy sprzątaniu czy np. w sortowni odpadów. Co ciekawe, z uwagi na brak chętnych, takie prace mogą być całkiem nieźle wynagradzane.

Praca sezonowa

Jeśli nie możesz znaleźć stałej pracy lub nie jest Ci ona na rękę z uwagi na np. zobowiązania rodzinne, to rozważ podjęcie pracy sezonowej. Jest ona dostępna o każdej porze roku – wiosną i latem w rolnictwie, jesienią w sadownictwie, zimą przy odśnieżaniu czy utrzymaniu dróg itd.

Prace interwencyjne

To propozycja dla osób, które nie tylko nie mają żadnego wykształcenia, ale też z różnych powodów nie mogą podjąć pracy na wolnym rynku – np. z uwagi na karalność. W takiej sytuacji rozważ zgłoszenie się do lokalnego urzędu gminy czy pracy z pytaniem o możliwość wykonywania prac interwencyjnych, na przykład przy sprzątaniu, grabieniu liści, malowaniu ogrodzeń etc. Nie jest to praca wysoko opłacana, natomiast pozwoli Ci zachować aktywność i zdobyć dodatkowe fundusze niezbędne do życia.

Może uzupełnisz wykształcenie?

Na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podjęcie takiej pracy, którą będziesz mógł łączyć z nauką – na przykład w weekendy. Koniecznie rozważ również skorzystanie z dostępnych opcji w urzędzie pracy, który może Ci zaoferować staż czy bezpłatne szkolenie w kierunku poszukiwanego na rynku zawodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.