Czego możesz się nauczyć pracując na kasie w dyskoncie?

Marek Szydełko
18.10.2021

Praca na kasie w dyskoncie kojarzy się z mało ambitnym zajęciem tylko dla tych, którzy pilnie potrzebują jakiegokolwiek zatrudnienia. Tymczasem można się na tym stanowisku nauczyć wielu przydatnych rzeczy i tym samym podnieść swoją wartość dla potencjalnych przyszłych pracodawców. Praca na kasie ma zatem walor edukacyjny. Kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Obsługa klienta

Wbrew pozorom praca na kasie nie ogranicza się tylko do skanowania produktów i wydawania reszty. To cały szereg obowiązków związanych z obsługą klienta. Najcenniejszą nauką jest radzenie sobie z klientem problematycznym – awanturującym się z powodu długiej kolejki, zbyt wolnej, w jego mniemaniu, obsługi etc. Takie doświadczenia, choć same w sobie przykre, doskonale hartują i mogą być wykorzystane w przyszłości, np. przy wykonywaniu pracy doradcy klienta.

Obsługa kasy fiskalnej

Ta umiejętność także może się bardzo przydać w przyszłym życiu zawodowym, nawet jeśli nie będzie ono związane z pracą w dyskoncie czy markecie. Obsługa kasy fiskalnej jest wymagana także w mniejszych sklepach, w hurtowniach czy nawet w sklepach internetowych, czyli wszędzie tam, gdzie kupują również klienci indywidualni.

Praca pod presją

Presja to słowo-klucz, które występuje na stanowisku kasjera. W tej profesji trzeba się oswoić z ciągłą presją nakładaną nie tylko przez przełożonego, ale przede wszystkim przez klientów, którym wiecznie się spieszy. Jeśli poradzisz sobie z tym podczas wykonywania pracy kasjera, to presja na dowolnym innym stanowisku nie będzie już tak dotkliwa.

Punktualność

Praca na kasie w dyskoncie wymaga punktualności, ponieważ od tego zależy wysokość pensji oraz ewentualnych premii. Osoby niesolidne, wiecznie się spóźniające, prędzej czy później zostaną zwolnione, a na pewno nie będą zadowolone ze swoich zarobków. Dlatego dyskont jest świetną szkołą punktualności.

Szybkie liczenie

Choć dziś większość klientów płaci za zakupy kartą, to nadal zdarzają się tacy, którzy preferują gotówkę. Umiejętność szybkiego wydania reszty bez pomyłki jest bardzo przydatna w życiu zawodowym, rozwija umiejętności matematyczne, co może się okazać bezcenne na wielu innych stanowiskach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.