Dlaczego powinieneś zrobić kurs zawodowy właśnie teraz?

Marek Szydełko
23.06.2022

Jeśli od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie pomysł zrobienia kursu zawodowego, to lepszego momentu może już nie być. Właśnie teraz osoby nieposiadające żadnych konkretnych kwalifikacji powinny zapisywać się na kursy, co zaprocentuje za kilka lub kilkanaście miesięcy. Argumenty? Zebraliśmy je w naszym poradniku.

Idą trudne czasy

Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Galopująca inflacja jest tzw. wskaźnikiem wyprzedzającym, a więc zwiastuje nadchodzącą recesję. Po prostu w pewnym momencie wszystko będzie tak drogie, że gwałtownie spadnie konsumpcja, a to doprowadzi do co najmniej spowolnienia gospodarczego.

Warto być przygotowanym na taki scenariusz i już dziś zrobić kurs zawodowy, dzięki któremu zdobędziesz kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców. O ile np. pracownicy marketingu czy nawet zajmujący niskie stanowiska w IT nie mogą czuć się pewnie, o tyle osoby, które potrafią układać instalacje elektryczne, budować domy i spawać raczej nie mają się czego obawiać.

Przyspieszą inwestycje

Kryzysy są po to, aby z nich wychodzić. Od zawsze najlepszą metodą na pobudzenie gospodarki były inwestycje w infrastrukturę – drogi, budynki użyteczności publicznej, mieszkania etc. Wówczas znów będziemy obserwować ogromny boom na fachowców, czyli osoby posiadające konkretne, użyteczne kompetencje zawodowe. Kończąc kurs zawodowy będziesz na to świetnie przygotowany.

Dużo łatwiejsza emigracja zarobkowa

Musisz również brać pod uwagę ryzyko bycia zmuszonym do wyemigrowania za pracą. Jeśli Twoja pozycja zawodowa jest słaba, nie jesteś niezastąpiony, a w dodatku nie masz kompetencji poszukiwanych na rynku, to w kryzysie emigracja może być dla Ciebie jedyną sensowną opcją.

Za granicą Polaków się ceni, natomiast przede wszystkim w zawodach fizycznych i technicznych, jak elektryk, operator wózka widłowego, operator maszyn budowlanych etc. Zrobienie kursu zawodowego w zasadzie da Ci pewność, że w razie konieczności wyemigrowania z Polski nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.