Dlaczego warto się nauczyć języka norweskiego?

Antoni Kwapisz
02.07.2019

Język norweski jest w naszym kraju uznawany za dość egzotyczny. Naukę mowy potomków Wikingów oferują tylko nieliczne szkoły językowe, co jednak nie powinno stanowić przeszkody dla osób chcących swobodnie porozumiewać się po norwesku – od czego jest w końcu Internet. Jeśli sądzisz, że nauka języka norweskiego to przesadna ekstrawagancja, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podajemy w nim kilka istotnych argumentów przemawiających za poznaniem tego języka.

Norweski nie jest taki trudny!

Wręcz uznaje się go za najłatwiejszy spośród wszystkich języków skandynawskich. Polaków może oczywiście przerażać miejscami obcy alfabet i szorstka wymowa, ale to tylko pierwsze wrażenie. Po poznaniu podstaw dalsza nauka idzie o wiele łatwiej, przynajmniej w porównaniu z duńskim czy tym bardziej szwedzkim. Najszybciej norweskiego nauczą się osoby biegle mówiące po angielsku, ponieważ w obu językach zauważalne są istotne podobieństwa gramatyczne (między innymi użycie czasów).

To dość uniwersalny język

Osoby znające język norweski bez większego problemu mogą się porozumiewać nie tylko z Norwegami, ale też Duńczykami i Szwedami. Języki skandynawskie są do siebie zbliżone. Dobrym porównaniem będzie tutaj polski i czeski.

Norwegia to bardzo dobre miejsce do życia

Myślisz o emigracji i szukasz dla siebie ciekawego kierunku? Koniecznie weź pod uwagę właśnie Norwegię. Choć klimat nie zachęca, to już warunki do życia jak najbardziej. Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata. Koszty utrzymania są wysokie, ale pensje wielokrotnie lepsze niż w Polsce. Ponadto Norwegia stale potrzebuje rąk do pracy, zwłaszcza wśród specjalistów. Ten kraj szczyci się też bardzo wysoką jakością powietrza, przywiązaniem do ekologii i bajecznymi widokami, przyciągającymi setki tysięcy turystów.

Praca także w Polsce

Norweskie firmy mocno inwestują w Polsce, podobnie jak duńskie i szwedzkie. Osoby znające język norweski mają więc o wiele większe szanse na znalezienie atrakcyjnej i doskonale płatnej pracy nad Wisłą. Umiejętność porozumiewania się po norwesku nie jest powszechna, stąd wpisanie takiego punktu do CV stanowi mocny argument na korzyść kandydata.

Na marginesie wspomnijmy o jeszcze jednym argumencie. Norwegia to znakomity kierunek turystyczny i kraj, który warto odwiedzić wielokrotnie. Znajomość norweskiego bardzo przyda się podczas podróżowania po krainie fiordów, zwłaszcza w małych miejscowościach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie