Jak dobrze wybrać szkołę policealną?

Andrzej Winnicki
05.08.2019

Szkoła policealna jest bardzo dobrą alternatywą dla studiów na marnej uczelni, zwłaszcza dla osób, które z jakiegoś powodu nie planują podchodzić do matury i chcą zdobyć jakiś konkretny zawód. Oferta szkół policealnych jest ogromna i takie placówki działają w praktycznie każdym mieście, a często nawet w małych miasteczkach czy na wsiach. Pytanie jednak, jak dobrze wybrać szkołę policealną, aby rzeczywiście ułatwić sobie wejście na rynek pracy? Kilka przydatnych rad znajdziesz w naszym artykule.

Po pierwsze: skup się na własnych zainteresowaniach

Ta zasada obowiązuje w przypadku wyboru jakiejkolwiek szkoły. Można ukończyć świetny kurs kosmetyczny, ale jeśli nie lubi się wykonywać zabiegów na czyimś ciele, to nie ma mowy o zrobieniu kariery w tym zawodzie.

Dlatego w pierwszej kolejności radzimy rozejrzeć się za szkołami, które oferują kierunki zbliżone do Twoich zainteresowań. Nie powinno być z tym problemu, ponieważ duże szkoły policealne zwykle mają w ofercie co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt kierunków kształcenia.

Trochę pragmatyzmu nie zaszkodzi

Zainteresowania zainteresowaniami, ale do szkoły policealnej idzie się po to, aby opuścić jej mury z fachem w ręku. Najlepiej takim, który zagwarantuje szybkie znalezienie pracy. Dlatego zwróć uwagę na to, na jakich fachowców jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku. Jeśli rozważasz emigrację, to przejrzyj ogłoszenia na zagranicznych serwisach. To będzie bardzo istotna podpowiedź.

Porady szukaj… w urzędzie pracy

Zanim ostatecznie wybierzesz kierunek kształcenia, możesz udać się do powiatowego urzędu pracy i poprosić doradcę zawodowego o jakieś sugestie. Pracownicy urzędów doskonale orientują się w sytuacji na rynku zatrudnienia. Mało tego: na podstawie danych historycznych mogą z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, dla jakich specjalistów nie powinno zabraknąć pracy w przyszłości.

Jeśli więc Twoim głównym celem jest zdobycie zawodu cenionego przez pracodawców i przy okazji dobrze wynagradzanego, przy wyborze kierunku kształcenia w szkole policealnej weź pod uwagę opinię doradcy z pośredniaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie