Jak przełamać strach przed porozumiewaniem się w języku obcym?

Maciej Piwowski
23.01.2018

Znasz jakiś język obcy, może nawet całkiem nieźle, ale w momencie, gdy możesz go nareszcie użyć w rozmowie z obcokrajowcem, paraliżuje Cię strach? Spokojnie, ten problem ma wiele osób, a wynika on ze złego systemu nauczania, jaki obowiązuje w polskich szkołach. Wciąż główny nacisk stawia się na gramatykę i słownictwo, zapominając, że język jest żywy i aby dobrze nim władać, trzeba się nim przede wszystkim porozumiewać. Jak pozbyć się strachu i nareszcie wykorzystać swoje umiejętności?

Mów na głos

To bardzo dobre ćwiczenie, dzięki któremu przede wszystkim oswoisz się ze swoim głosem i wymową w języku obcym. Strach wynika przede wszystkim z tego, że nie wiesz, czy obcokrajowcy Cię zrozumieją. Mówiąc do siebie na głos upewnisz się, że dobrze władasz językiem i całkiem nieźle radzisz sobie z akcentem.

Ćwicz akcent

Jest na to kilka sposobów. Jednym z najskuteczniejszych jest słuchanie piosenek wykonywanych w języku obcym oraz oglądanie filmów w oryginale, tylko z napisami, ale bez polskiego lektora. Chodzi tutaj o tzw. osłuchanie się z językiem. Równocześnie możesz naśladować wymowę aktorów czy piosenkarzy. Efekty przyjdą bardzo szybko. Nie jest to też zbyt wymagające ćwiczenie, bo przecież wszyscy słuchamy muzyki przy różnych okazjach oraz oglądamy zagraniczne filmy.

Rozmawiaj w obcym języku z bliskimi osobami

Oczywiście te osoby musza władać językiem obcym. Rozmawiając z kimś, kogo dobrze znasz, nie będziesz się tak wstydzić. Wspólnie możecie motywować się do dalszej nauki, ćwiczenia akcentu czy poznawania nowego słownictwa.

Bardzo fajnym sposobem na udoskonalenie tej metody jest umówienie się np. partnerką/partnerem, że przez 10 minut dziennie będziecie ze sobą rozmawiać tylko np. po angielsku. Po skończonej konwersacji uczciwie oceńcie, czy udało się Wam spokojnie dogadać.

Jedź za granicę

Jest to najlepszy sposób, który przyniesie niemal natychmiastowe efekty. W sytuacji, gdy jesteś zmuszony do porozumiewania się w obcym języku, szybciej przełamiesz barierę i pozbędziesz się strachu. W sklepie, w hotelu, na stacji benzynowej czy w muzeum – wszędzie tam będziesz musiał użyć nabytych umiejętności i przekonasz się, że to naprawdę nie boli.

Zorganizuj więc wycieczkę, nawet bardzo krótką, do kraju, w którym obowiązuje znany Ci język obcy. Dzięki tanim biletom lotniczym nie powinno być z tym żadnego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.