Jak się ubrać na egzamin maturalny?

Krzysztof Jagielski
23.01.2018

Egzamin maturalny to bezapelacyjnie najważniejsze wydarzenie w młodym życiu ucznia. Od wyników matury może zależeć nie tylko jego przyszła edukacja, ale także kariera zawodowa. Młodzi powinni oczywiście skupić się na nauce, nie zapominając jednak, że bardzo ważna jest również odpowiednia prezencja. W tym artykule podpowiadamy, jak się ubrać na egzamin maturalny.

Elegancko i schludnie

Zasada jest prosta: egzamin maturalny należy traktować poważnie, a to przejawia się także w stroju. Młody człowiek powinien sobie wyobrazić, że idzie na rozmowę, która może zaważyć na jego dalszym życiu. Trudno sobie wyobrazić, by pójść na nią ubranym w wytarte dżinsy i wyciągniętą koszulkę.

Strój maturzysty musi być więc elegancki i schludny. W przypadku panów mile widziany jest garnitur, ewentualnie koszula i marynarka bez krawata. Młode panie powinny natomiast założyć garsonkę, elegancki kombinezon lub dwuczęściowy damski garnitur.

Nie należy się przy tym sugerować postępowaniem innych. Nie ma sensu naśladować koleżanek i kolegów, którzy przejawiają znacznie lżejsze podejście do matury i wybierają się na nią w niestosownym stroju. Matura to sytuacja bardzo oficjalna i należy dostosować do niej także swój wygląd.

Najważniejszy jest strój na maturę ustną

Stare powiedzenie głosi, że jak cię widzą, tak cię piszą. Warto wziąć je sobie do serca, szczególnie przed maturą ustną. To oczywiste, że komisja bierze pod uwagę przede wszystkim wiedzę abiturienta, ale pamiętajmy, że zasiadają w niej ludzie, którzy mogą mieć bardzo różne podejście do konwenansów.

Jeśli w komisji znajdą się osoby o tradycyjnym podejściu do powagi matury, to nieelegancki strój maturzysty może ich nastawić przeciwko niemu, co przełoży się na surowość oceny wystąpienia. Nikt nie twierdz, że elegancki ubiór zagwarantuje zdanie egzaminu, ale w sytuacji balansowania pomiędzy oceną pozytywną a negatywną, może przechylić szalę na korzyść abiturienta.

Szanuj innych – to Ci się przyda w życiu

Teraz zwrócimy się bezpośrednio do Ciebie, drogi maturzysto. Jeśli wahasz się, co założyć na maturę, to przede wszystkim kieruj się szacunkiem do egzaminatorów, szkoły i całej instytucji egzaminu dojrzałości. To najważniejsza chwila w Twoim dotychczasowym życiu. Potraktuj to poważnie i nawet jeśli na co dzień nie tolerujesz eleganckiego ubioru, to przez tych kilka dni jakoś to zniesiesz.

W życiu spotka Cię wiele sytuacji, w których będziesz musiał okazać szacunek innym osobom. Twój wygląd będzie wpływać na odbieranie Twojej osoby przez przełożonych, kontrahentów, egzaminatorów na studiach. Zacznij od matury – to będzie bardzo dobra lekcja, która jeszcze wielokrotnie Ci się przyda.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie