Jak uczyć dziecko języka obcego w domu? Kilka prostych sposobów

Marek Szydełko
13.08.2019

Nauka języka obcego od najmłodszych lat to bardzo dobry pomysł. Dziecięcy mózg jest chłonny niczym gąbka, co daje pociesze przewagę nad rówieśnikami na etapie szkolnym. Jest tylko jeden problem: nie wszystkich rodziców stać na opłacenie prywatnego kursu językowego. Jesteś w tej grupie? Spokojnie – wiele możesz zdziałać samodzielnie. Wystarczy uczyć dziecko języka obcego w domu. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych rad.

Słuchowiska w obcym języku

Jest tego mnóstwo i bez problemu znajdziesz słuchowiska na płytach czy w formacie MP3, które zainteresują Twoje dziecko. Koniecznie wybierz takie, w których nie ma bardzo skomplikowane słownictwa. W trakcie słuchania opowieści rób pauzy i tłumacz dziecku treść. Wracajcie do tego samego słuchowiska wielokrotnie, aż w końcu dziecko zapozna się z nim w całości w oryginale. Poproś je później, aby opowiedziało, o czym była ta historia.

Oglądanie bajek w oryginale

Twoje dziecko na pewno uwielbia oglądać bajki. Warto to wykorzystać w formie wstępu do właściwej nauki języka obcego. Na tym etapie bardzo liczy się to, aby dziecko miało szansę osłuchać się z językiem. Nie musi od razu zapamiętywać słówek – wystarczy, że wychwyci drobne niuanse akcentowe. Bajki w oryginale można znaleźć chociażby na Netflixie – dla własnego ułatwienia możesz włączyć napisy.

Słuchanie zagranicznej muzyki

Bardzo prosty, a jednocześnie dość skuteczny sposób na to, aby zainteresować dziecko nauką języka obcego. Celuj w dziecięcy repertuar, w którym dominuje proste słownictwo. Po przesłuchaniu piosenki wyjaśnij dziecko, o co w niej chodziło, zwracając uwagę na poszczególne słowa. Z czasem dziecko samo je zapamięta i będzie je przypasowywać do innych utworów, co pozwoli mu z grubsza zrozumieć ich treść. Poza tym tutaj także chodzi o to, aby pociecha osłuchiwała się z językiem obcym i ćwiczyła akcent.

Zabawki edukacyjne

Wybór takich zabawek jest ogromny i w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie znajdziesz pomoce edukacyjne do nauki języka obcego. Mogą to być puzzle, układanki, klocki z alfabetem i obrazkami – cierpliwie tłumacz dziecku, jak nazywamy np. dane zwierzę i wracaj do tego po jakimś czasie, sprawdzając ile pociesze udało się zapamiętać. Takie zabawki możesz też przygotować samodzielnie – wystarczy kartka papieru, kredki i poświęcenie odrobiny czasu. Uwierz: to zaprocentuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.