Jak wybrać naprawdę dobre szkolenie zawodowe?

Jerzy Biernacki
13.01.2023

Szkolenia zawodowe to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji lub zdobycie zupełnie nowych, które pozwolą się przebranżowić. Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, dlatego zainteresowanie specjalistycznymi szkoleniami nie słabnie. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że nie każde szkolenie zawodowe jest godne uwagi i wydania na nie swoich pieniędzy. Jak wybrać to naprawdę dobre? Kieruj się tymi kryteriami.

Dobre szkolenia zawodowe nie są za darmo

Wypada zacząć od tego, że szukając dla siebie sensownego szkolenia zawodowego, które przekaże Ci wartościową wiedzę i realnie wpłynie na Twoje kwalifikacje, od razu daruj sobie te, w których można wziąć udział zupełnie bezpłatnie.

Cenna wiedza ma swoją cenę i musi być przekazywana odpłatnie, co wpływa także na prestiż szkolenia. Darmowe kursy online są przeznaczone głównie dla osób początkujących i mają na celu zwiększenie zainteresowania płatną ofertą.

Wysokie i łatwo weryfikowalne kompetencje szkoleniowca

Zanim zapiszesz się na szkolenie, czy to stacjonarne, czy online, to najpierw sprawdź, kto właściwie ma je poprowadzić. Czy jest to osoba mająca autorytet w branży? Czy uważasz ją za fachowca lub świadczą o tym jej osiągnięcia, wykształcenie, renoma zawodowa?

W każdej branży można znaleźć szkoleniowców, którzy są bardzo pożądanymi prelegentami, ponieważ przekazują konkretną i poszukiwaną wiedzę. Warto rozejrzeć się za szkoleniami prowadzonymi właśnie przez takie osoby.

Wąska tematyka

Szkolenie, które jest o wszystkim i o niczym, to strata czasu. Przypomnij sobie czasy studiów, kiedy to różne przedmioty wykładali inni profesorowie, specjalizujący się w danej dziedzinie. Dokładnie tam samo powinno być ze szkoleniami.

O wiele bardziej wartościowe są szkolenia podejmujące wąską, specjalistyczną tematykę niż te, które „po łebkach” traktują wiele tematów i w efekcie przekazują niekompletną lub wręcz wybrakowaną wiedzę.

Wiarygodny certyfikat ukończenia szkolenia

Jeśli planujesz ukończyć szkolenie zawodowe w celu zdobycia nie tylko wiedzy, ale też uprawnień czy po prostu kwalifikacji do wykonywania jakiegoś zawodu, to koniecznie upewnij się, że certyfikat wystawiony przez organizatora ma jakąkolwiek wartość i będzie honorowany przez potencjalnych pracodawców. Najbardziej pożądane są certyfikaty wystawione przez firmy szkoleniowe akredytowane przez czołowych graczy w danej branży – na przykład markę branżowego lidera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.