Jak wynieść jak najwięcej ze szkolenia zawodowego?

Mateusz Nowak
06.12.2016

Szkolenia zawodowe to rzecz, na którą często wydajemy dużo pieniędzy oraz poświęcamy dużo prywatnego czasu. Chcemy więc wynosić z nich jak najwięcej wiedzy i umiejętności. Jak więc uczestniczyć w szkoleniach, abyśmy byli usatysfakcjonowani z efektów oraz mieli pewność, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze w swój rozwój? Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować.

Słuchaj uważnie

Dla większości osób ta rada jest oczywista - skoro wybieram się na szkolenie, to z konkretnym celem do osiągnięcia. Jednak w niektórych przypadkach, najczęściej gdy szkolenie jest finansowane z innych środków niż nasze własne, zdarza się nam podchodzić do niego z lekkim przymrużeniem oka. Nie uważamy i tylko nerwowo spoglądamy na zegarek na zakończenie kursu. Jest to nie tylko strata czasu dla nas, ale i pokazanie braku szacunku do pracodawcy, który sfinansował nam szkolenie oraz do prowadzącego.

Notuj, notuj, notuj!

Notatki to niezwykle ważna rzecz, która pomoże nam powrócić do danego zagadnienia czy tematu szkolenia, nawet po dłuższym czasie od jego zakończenia. Warto zakupić sobie specjalne zeszyty do notowania, które mają różne tabele i podziały na stronie oraz podpowiadają jak zaplanować sobie notowanie, aby było ono skuteczne. Niezbędne będą również kolorowe długopisy, dzięki którym powtarzanie zagadnień będzie bardzo ułatwione. Szczególnie jest to dobre na szkoleniach z finansów czy szkoleniach z prawa pracy - każdy artykuł czy przepis prawa możemy szybko wyszukać, jeżeli będzie on opisany innym kolorem.

Kto pyta nie błądzi

Nie wstydź się zadawać pytań na szkoleniu. Jesteś tam po to, aby móc się nauczyć czegoś nowego, więc jest to w zupełności normalne, że chcesz wyjaśnić niezrozumiałe dla siebie kwestie. Jeśli czegoś nie rozumiesz to dopytuj szkoleniowca aż nie będziesz mieć wątpliwości co do danego tematu. Często jest tak, że szkolenie ma dać umiejętności, z których będziesz korzystać w pracy, więc pomyłki nie wchodzą w grę. Staraj się w miarę precyzyjnie zadawać pytania, aby prowadzący mógł zrozumieć o co pytasz. Poproś też o fachową literaturę, która pomoże ci jeszcze bardziej wejść w temat czy też pogłębić go samodzielnie.

Wypróbuj swoje nowe umiejętności

Ćwicz po zakończeniu szkolenia jak najwięcej. Możesz szukać przykładów do rozwiązania w Internecie bądź poprosić o zadania szkoleniowca - często wielu z nich oferuje opiekę on-line na miesiąc czy dwa po ukończeniu kursu. Można wtedy skorzystać z darmowych konsultacji, poprosić o zadania do rozwiązania oraz o ocenienie ich. Jeżeli szkoliłeś swoje umiejętności manualne to również powinieneś jak najszybciej wcielić je w życie. Takie rozwiązanie jest uzasadnione podczas wielu szkoleń – dla przykładu przy szkoleniach z prawa pracy opieraj się na case study ze spornymi sytuacjami między pracownikiem, a pracodawcą i samodzielnie oceniaj ich skutki.

Szkolenia zawodowe to szansa na zdobycie nowych umiejętności oraz wzbogacenia swojego CV. Aby wynieść z nich jak najwięcej wystarczy się w nie porządnie zaangażować. Osoby o otwartych umysłach, chcące się nauczyć czegoś nowego, to zawsze wartościowy nabytek w firmie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie