Jaki kurs zawodowy wybrać?

Marek Szydełko
17.01.2022

Kursy zawodowe są świetnym sposobem na podniesie swoich kwalifikacji czy wręcz całkowite przebranżowienie się. To inwestycja w siebie, na którą decyduje się coraz więcej osób. Oferta kursów jest przebogata, dlatego na dobry początek warto zastanowić się nad wyborem konkretnego szkolenia. Czym powinieneś się tutaj kierować? Mamy dla Ciebie zestaw wskazówek.

Wybierz kurs, którego tematyka Cię interesuje

Jeśli pójdziesz na kurs zawodowy traktujący o dziedzinie, z którą nie miałeś nigdy do czynienia, kompletnie się na niej nie znasz, a co gorsza nie widzisz siebie wykonującego dany zawód, to tylko stracisz czas. Załóżmy, że chcesz się rozwijać w branży IT. Czy w takim razie kurs elektryka rzeczywiście jest tym, w co powinieneś aktualnie zainwestować?

Bądź oportunistą

Chodzi tutaj o to, aby przy wyborze kursu zawodowego kierować się aktualnymi i przyszłymi trendami na rynku zatrudnienia. Po co Ci kurs, który kształci w zawodzie stopniowo zastępowanym przez maszyny i sztuczną inteligencję? Zorientuj się, jakich pracowników najbardziej poszukują firmy w Twoim regionie i kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenie. To będzie dobra podpowiedź, jaki kurs zawodowy wybrać.

Porozmawiaj z obecnym pracodawcą

Masz pracę, lubisz ją, natomiast nie bardzo wiesz, co możesz jeszcze zrobić, aby wzmocnić swoją pozycję zawodową, otrzymać większe kompetencje i lepiej zarabiać? W takim razie skieruj się do gabinetu szefa i porozmawiaj z nim o tym. Być może podpowie Ci on, jaki kurs zawodowy powinieneś ukończyć, aby zyskać poszukiwane przez niego kwalifikacje i dzięki temu otrzymać awans? Istnieje również spora szansa, że pracodawca doceni Twoją ambitność i sam sfinansuje Ci kurs.

Sprawdź wymagania

Nie zapominajmy również o tym, że niektóre kursy zawodowe są przeznaczone wyłącznie dla osób spełniających konkretne kryteria – na przykład posiadających odpowiednie wykształcenie czy uprawnienia. Zorientuj się więc, czy możesz w ogóle wziąć udział w upatrzonym wstępnie kursie.

Dodatkowo zwróć uwagę na kwestie praktyczne, czyli m.in. czas trwania kursu, miejsce odbywania się zajęć, koszt uczestnictwa oraz ewentualne koszty dodatkowe, na przykład za wydanie certyfikatu czy przetłumaczenie go na język obcy (potrzebne dla osób planujących emigrację zarobkową).  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.