Jeśli nie studia, to co? Kilka ciekawych propozycji

Krzysztof Jagielski
08.02.2018

Choć w naszym kraju panuje przekonanie, że każdy młody człowiek powinien iść na studia, to jest ono z założenia błędne. Na rynku pracy potrzebni są zarówno ludzie z wyższym wykształceniem, jak i z tzw. fachem w ręku. Jeśli więc masz wątpliwości, czy na pewno chcesz kontynuować edukację na uczelni, to być może nie jest to odpowiednia droga dla Ciebie. Jakie masz alternatywy? Wbrew pozorom jest w czym wybierać. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Idź do pracy

To bardzo dobry pomysł, o ile oczywiście bez wyższego wykształcenia możesz zdobyć pracę odpowiadającą Twoim ambicjom i gwarantującą Ci przynajmniej przyzwoite zarobki. Co więcej, świetną opcją jest łączenie pracy ze studiami zaocznymi. W ten sposób upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu: zdobędziesz wykształcenie i bezcenne doświadczenie.

Idź do wojska

Wbrew pozorom jest to propozycja nie tylko dla panów. Wojsko potrzebuje także kobiet, które sprawdzają się na różnych stanowiskach administracyjnych, ale też oddziałowych. Polska armia od lat jest zawodowa, co wiąże się z brakami kadrowymi. Młodzi ludzie niekoniecznie garną się do zakładania mundurów.

Tymczasem wojsko zapewnia to, co dla wielu osób jest bardzo ważne: stabilizację. Pewna pensja, niskie ryzyko utraty pracy, świadczenia pozapłacowe – kusi, prawda?

Idź do studium zawodowego

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie mogą liczyć na pomoc rodziców i muszą jak najszybciej rozpocząć karierę zawodową. Studium pozwoli Ci zdobyć konkretny zawód, także taki, który jest szczególnie poszukiwany na rynku pracy. Po otrzymaniu uprawnień możesz podjąć zatrudnienie, zarabiać i ewentualnie pomyśleć o zdobyciu wykształcenia wyższego.

Idź do policji

Ta służba potrzebuje ludzi, jak kania dżdżu. Braki kadrowe są ogromnym problemem polskiej policji, co mogą wykorzystać osoby nie do końca mające pomysł na swoje życie. Praca w policji może dać Ci satysfakcję, pewność zatrudnienia, konkretne przywileje (m.in. emerytalne) oraz prestiż.

Nie licz na wysoką pensję, choć na wraz ze zdobywaniem kolejnych stopni będzie pod tym względem coraz lepiej. Jedynym problemem jest spełnienie rygorystycznych warunków stawianych kandydatom. Zaliczenie wszystkich testów, szczególnie fizycznego, może Cię przerosnąć.

Jak widzisz istnieje życie poza studiami. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by wstąpić w mury uczelni, wstrzymaj się z tym i dobrze przemyśl swój kolejny krok. Opcji z pewnością Ci nie zabraknie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.