Mniej oczywiste sposoby na naukę języka – nawet za darmo!

Mariusz Siwko
05.02.2018

Języka obcego można się nauczyć na wiele sposobów. Największą popularnością cieszą się oczywiście płatne kursy, w tym zagraniczne, jednak trzeba mieć na nie czas i przede wszystkim pieniądze. Jeśli szukasz innego rozwiązania, to nasz artykuł bardzo Ci w tym pomoże. Poznaj mniej oczywiste sposoby na naukę języka, w dodatku zupełnie darmowe!

Czytaj książki w oryginale

To sposób dla osób, które mają już jakieś podstawy języka. Czytanie książek w oryginale pozwala znacząco zwiększyć zasób słownictwa, poznać konstrukcje gramatyczne i obyć się z językiem literackim, a więc najbardziej pożądanym w codziennej rozmowie z obcokrajowcem. Książek w oryginale szukaj przede wszystkim w Internecie – mogą to być np. bezpłatne e-booki.

Rada

Jeśli nie masz czasu na książki lub po prostu ich nie lubisz, zastąp je prasą zagraniczną.

Słuchanie muzyki

Na pewno zdarza Ci się słuchać muzyki w wykonaniu zagranicznych gwiazd. Wykorzystaj to nie tylko do poprawienia sobie nastroju, ale także przyswojenia nowego słownictwa i przede wszystkim wyćwiczenia wymowy. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj piosenki muzyki pop, które są łatwe, lekkie i przyjemne. Wybieraj artystów, którzy mogą się pochwalić dobrą dykcją, co ułatwi Ci zrozumienie słów.

Czytaj zagraniczne portale internetowe

Osiągniesz ten sam efekt, który opisaliśmy przy książkach. Przeglądanie portali internetowych jest jednak o tyle wygodniejsze i efektywniejsze, że możesz od razu korzystać z tłumacza Google i sprawdzać sobie wyrazy czy nawet całe konstrukcje zdań, których nie rozumiesz. Polecamy szczególnie portale publicystyczne, ponieważ wyróżnia je wysoka kultura językowa.

Oglądaj filmy w oryginale

To także sposób na to, aby poszerzyć zasób słownictwa, a przede wszystkim osłuchać się z językiem obcym. Aktorzy mają dobrą dykcję, łatwo jest więc ich zrozumieć. Jeśli masz możliwość wyłączenia lektora w swoim telewizorze, to jak najczęściej korzystaj z tej funkcji. Możesz też oglądać filmy na YouTube czy serwisach takich jak Netflix, które gromadzą ogromną bazę zagranicznych filmów i seriali.

Jak widzisz nie brakuje sposobów na to, aby znacząco zwiększyć swoje kompetencje językowe, nie wydając na to ani złotówki. Koniecznie spróbuj, a szybko zauważysz dobre efekty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.