Nie tylko studia. Jak jeszcze możesz przygotować się do wykonywania konkretnego zawodu?

Remigisz Szulc
21.06.2021

Studia wydają się być najlepszą drogą do zrobienia dużej kariery na rynku pracy. Okazuje się jednak, że wielu pracodawców bardziej ceni sobie umiejętności praktyczne oraz doświadczenie, których nie nabędziesz podczas wykładów i warsztatów. Sprawdź więc, jakie są inne metody nauki wykonywania konkretnego zawodu.

Staż

To zdecydowanie najlepsza metoda praktycznej nauki zawodu. Staż, nawet bezpłatny, pozwoli Ci zaznajomić się z branża, w której chcesz kiedyś pracować. Zdobędziesz również cenne kontakty, a jeśli pokażesz się z bardzo dobrej strony, to być może otrzymasz propozycję zatrudnienia od firmy, w której odbyłeś staż. Dużą zaletą staży jest również to, że można je odbyć w trakcie studiów, dopasowując godziny pracy do harmonogramu zajęć.

Kursy zawodowe

Ich wybór jest ogromny i z pewnością znajdziesz taki kurs, który wpisuje się w Twoje zainteresowania czy plany zawodowe. Odbycie kursu jest mile widziane przez wielu pracodawców, którzy nawet wyżej cenią sobie osoby inwestujące w nabywanie praktycznych umiejętności, niż tylko w pogłębianie wiedzy teoretycznej. Dlatego koniecznie rozważ zapisanie się na tego typu kurs.

Kursy online

Jeśli nie masz czasu, aby uczestniczyć w stacjonarnych kursach zawodowych, a planujesz zrobić karierę w branży niewymagającej pracy fizycznej, to dobrym wyborem może być dla Ciebie odbycie kursu online. W ten sposób możesz nabyć umiejętności np. programistyczne, graficzne, językowe czy specjalistyczne.

Wolontariat

Przez wielu wyszydzany, ale okazuje się, że wolontariat także może być fajnym etapem praktycznej nauki wykonywania jakiegoś zawodu. Dobrym przykładem będzie tutaj zarządzanie ludźmi. Nie brakuje pracodawców, którzy wysoko cenią sobie osoby mające doświadczenie w wolontariacie, ponieważ wiedzą, że mogą się po nich spodziewać obowiązkowości, odpowiedzialności, dyscypliny oraz kreatywności w rozwiązywaniu różnych problemów.

Szkoła policealna

To dobra propozycja dla osób, które jeszcze nie rozpoczęły studiów i mają wątpliwości, czy aby na pewno chcą spędzić najbliższe lata na uczelni. Jeśli mimo wszystko wolisz szybko zacząć pracę zawodową, ale potrzebujesz solidnego przygotowania merytorycznego i praktycznego, to szkoła policealna może być dla Ciebie odpowiednią opcją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.