Nie wiesz, którego języka obcego warto się nauczyć? Sprawdź naszą listę

Krzysztof Jagielski
07.02.2018

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest dziś podstawą na rynku pracy, a już na pewno w dużej części zawodów. Mimo to wciąż spotyka się młodych ludzi, którzy potrafią porozumiewać się jedynie w ojczystej mowie. To poważny błąd! Chcesz nauczyć się języka obcego, ale nie wiesz, na który postawić? Oto lista tych dających największe perspektywy na rynku pracy.

Język angielski

Nie jest to żadne zaskoczenie. Mówić po angielsku dziś po prostu trzeba, bo bez tego trudno jest liczyć na dobrą posadę, szczególnie w międzynarodowej firmie. Znajomość języka Szekspira daje również możliwość zrobienia kariery w Europie Zachodniej, szczególnie na popularnych wśród polskich emigrantów Wyspach Brytyjskich.

Język chiński

Chińska gospodarka prze do przodu i to się z pewnością w najbliższych latach nie zmieni. Chińskie firmy odważnie wchodzą na polski rynek, dlatego zapotrzebowanie na fachowców mówiących po mandaryńsku (to oficjalna nazwa języka chińskiego) jest ogromne. Znajomość tego języka znacząco zwiększa Twoje szanse na znalezienie intratnej pracy.

Język arabski

Znalazł się w naszym zestawieniu z przyczyn czysto pragmatycznych. Otóż językiem arabskim władają ludzie, którzy mają gigantyczny wpływ na światową gospodarkę, bo po prostu kontrolują rynek wydobycia ropy naftowej. Mówiąc po arabsku masz szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy w firmie współpracującej z rynkami bliskowschodnimi.

Język francuski

To jeden z najpopularniejszych języków na świecie, co jest oczywiście spadkiem po czasach kolonialnych. Mówiąc po francusku masz szansę spokojnie dogadać się w kilkunastu krajach afrykańskich i karaibskich. To znacznie zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy.

Język hiszpański

To drugi najpowszechniej używany język na świecie. Nie potrzebujesz chyba kolejnego argumentu, aby poważnie rozważyć nauczenie się języka Cervantesa, prawda? Po hiszpańsku dogadasz się w całej Ameryce Południowej, w dużej części Ameryki Środkowej, w południowych stanach USA i oczywiście w Hiszpanii.

Język rosyjski

Jego znajomość jest dużym atutem na polskim rynku pracy, ponieważ rodzime firmy prowadzą aktywną wymianę handlową z Rosją, a także z Ukrainą.

Język japoński

Wiele spośród najpotężniejszych firm świata należy do Japończyków, co samo tłumaczy, dlaczego warto nauczyć się języka samurajów.

Pora zatem wybrać ten język, który może Ci się najbardziej przydać i rozpocząć naukę. Pamiętaj, że podstawą jest systematyczność – ucz się pilnie, a efekty przyjdą same.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.