Nie zdałeś matury? Sprawdź, jakie masz możliwości

Antoni Kwapisz
27.08.2018

Oblany egzamin maturalny jest traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza dla osoby, która wiązała swoją przyszłość ze zdobyciem wyższego wykształcenia na wymarzonym kierunku. To jednak nadal nie jest koniec świata. Niepowodzenie na maturze może zmobilizować Cię do modyfikacji swoich planów i wyciągnięcia cennej nauki z tej trudnej lekcji. W naszym poradniku wymieniamy dostępne opcje.

Poprawka egzaminu

To najbardziej oczywisty wybór dla ambitnych ludzi. Niepowodzenie na egzaminie maturalnym mogło być spowodowane różnymi czynnikami, np. silnym stresem. Spokojnie, jeśli otrzymałeś negatywny wynik z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, to możesz przystąpić do poprawki w sierpniu. Wiele uczelni cierpliwie czeka za zakończeniem naboru nawet do początku września, dlatego wciąż jest szansa, że po pomyślnej poprawce dostaniesz się na ciekawe studia.

Rok przerwy

Tak zwany „gap year” jest coraz popularniejszym zjawiskiem wśród młodych ludzi, którzy po prostu chcą sobie zrobić przerwę od dalszej nauki. Nie decydują się na niego tylko maturalni pechowcy, ale też osoby, które świetnie zdały egzamin, jednak wciąż nie wiedzą, czy studia rzeczywiście są dla nich. W czasie takiego roku (może to być krótszy okres) da się wiele spraw przemyśleć, poznać nowych ludzi, realnie ocenić swoje zainteresowania. Niektórzy podejmują pracę, która daje im satysfakcję i już nigdy nie wracają do nauki.

Szkoła policealna

Jeśli na maturze poszło Ci bardzo słabo i poprawka niewiele tutaj zmieni, a jednocześnie nie chcesz jeszcze iść do pracy czy robić sobie roku przerwy, pomyśl o podjęciu nauki w szkole policealnej. Takie placówki nie wymagają od kandydatów zdanej matury – wystarczy być pełnoletnim.

W szkole policealnej możesz zdobyć konkretny zawód, co znacznie zwiększy Twoje pole manewru na rynku pracy. To na pewno bardzo dobra opcja dla osób, które nie wyobrażają sobie marnowania czasu i chcą ponownie przystąpić do egzaminu maturalnego za rok, by kontynuować edukację na poziomie wyższym.

Podjęcie pracy

Bardzo dobry wybór dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą pozostać na utrzymaniu rodziców. Po oblaniu matury masz jeszcze 5 lat na poprawienie egzaminu, dlatego podjęcie pracy zarobkowej wydaje się być całkiem sensownym pomysłem. W tym czasie możesz odłożyć pieniądze na studia czy śmiałym krokiem wejść w dorosłość i w przyszłości móc bardziej odpowiedzialnie podjąć decyzję o ewentualnym kontynuowaniu edukacji.

Najważniejsze jest to, aby nie siedzieć z założonymi rękami i nie użalać się nad sobą. Nie Ty pierwszy nie zdałeś matury. Wciąż możesz podjąć decyzję, która będzie mieć istotny wpływ na Twoją przyszłość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie