Pierwszy dzień w szkole – jak pomóc dziecku w nowej sytuacji?

Aneta Kwapisz
13.06.2016

Pierwszy dzień w szkole jest dla dziecka niezwykle stresującym przeżyciem. To dla niego zupełnie nowa sytuacja, nowi koledzy, nowi nauczyciele. Dużą rolę mają tutaj do spełnienia rodzice, którzy muszą wspierać swoją pociechę i zrobić wszystko, aby ograniczyć strach przed nieznanym. Oto 5 sposobów na to, jak pomóc dziecku przygotować się do pierwszego dnia w szkole.

  1. Wycieczka do szkoły – każda szkoła jest otwarta już pod koniec sierpnia, kiedy odbywają się rady pedagogiczne i spotkania z nauczycielami. Warto to wykorzystać i zorganizować rodzinną wycieczkę do placówki. Pokaż dziecku szkolne klasy i łazienki, boisko, salę gimnastyczną. Boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto umożliwić dziecku wcześniejsze oswojenie się ze szkołą.
  2. Wspólne zakupy – każde dziecko jest podekscytowane wizją siebie w roli ucznia i warto to wykorzystać. Koniecznie zabierz pociechę na zakupy przyborów szkolnych i innych elementów wyprawki. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać piórnik, plecak, zeszyty itd. Maluch przekona się, że właśnie wkracza w poważny etap swojego życia i może mieć wpływ na wiele rzeczy.
  3. Weź urlop 1 września – wskazane jest, aby przynajmniej jedno z rodziców poszło z dzieckiem do szkoły 1 września, kiedy i tak nie ma lekcji. Maluch poczuje się pewniej wiedząc, że zawsze może liczyć na mamę lub tatę. Przy okazji wytłumacz dziecku zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach, pokaż mu wszystkie zagrożenia czyhające po drodze do szkoły.
  4. Opowiedz dziecku o swoim pierwszym dniu – nawet jeśli niezbyt dobrze go pamiętasz, to daj się ponieść wyobraźni. Ważne, aby historia była pozytywna. Rodzice są dla 6- czy 7-latka największym wzorem, dlatego jeśli dziecko przekona się, że mama czy tata świetnie poradzili sobie w szkole, to będzie chciało im dorównać.
  5. Ustal nowe zasady – dziecko musi mieć wyznaczone pewne granice, bo wtedy czuje się bezpieczne. Już na kilka dni przed pierwszym dniem w szkole wprowadź więc nowe, domowe zasady, dostosowane do rytmu dnia ucznia. Ćwiczcie wcześniejsze wstawanie na dźwięk budzika i szybkie wykonywanie porannej toalety. Maluch musi wejść w nowy reżim, tym razem wyznaczany przez plan lekcji.

W praktyce okazuje się, że pierwszy dzień w szkole wcale nie jest najtrudniejszy. Wsparcie rodziców będzie więc potrzebne przez cały czas, szczególnie wtedy, gdy zaczną się pierwsze konflikty z kolegami z klasy, problemy z nauką czy z dyscypliną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.