Studia dzienne i zaoczne - wady i zalety

Maciej Piwowski
21.10.2021

Planujesz naukę na uczelni wyższej? Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać studia dzienne czy zaoczne? Sprawdź plusy i minusy obu rozwiązań!

Wady i zalety studiów dziennych

Nauka na uczelni w trybie stacjonarnym (czyli inaczej mówiąc studia dzienne) polega na uczęszczaniu na zajęcia w ciągu tygodnia. W zależności od kierunku, planu zajęć oraz roku studiów ilość godzin może się różnić - zwykle więcej zajęć mają studenci pierwszych lat, z czasem liczba wykładów i konwersatoriów się zmniejsza. Do plusów studiowania w trybie stacjonarnym można bez wątpienia zaliczyć możliwość rozwoju, pogłębiania wiedzy i skupienia się w pełni na nauce. Taki tryb pozwala też na prowadzenie studenckiego życia, a więc zawieranie nowych znajomości, lepszą integrację z grupą, możliwość wspólnego wychodzenia do pubu czy kawiarni między wykładami lub po zajęciach. Minusem jest duża ilość zajęć w tygodniu, co może uniemożliwić podjęcie pracy w pełnym wymiarze godzin lub konieczność godzenia obowiązków zawodowych z nauką.

Plusy i minusy trybu zaocznego

Studia niestacjonarne czyli zaoczne odbywają się zwykle w formie zjazdów weekendowych. Rzadko kiedy są to wszystkie weekendy w miesiącu, choć to również zależy od uczelni i kierunku. Studiując w trybie zaocznym można więcej czasu poświęcić zdobywaniu doświadczenia zawodowego - praca na pełen etat nie jest problemem. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które są już aktywne zawodowo, a liceum skończyły dawno temu, ale chcą dalej się rozwijać i podjąć naukę na uczelni wyższej. Wadą studiowania w trybie zaocznym jest brak czasu (jeśli jednocześnie w ciągu tygodnia wykonuje się pracę zarobkową) oraz brak możliwości integracji z resztą grupy. Jest to oczywiście możliwe, ale bywa znacznie trudniejsze podczas weekendowych zjazdów, kiedy studenci są zmęczeni całym tygodniem pracy i gęstym rozkładem zajęć. Pewną trudność może też sprawiać konieczność samodzielnego opanowania materiału w ciągu tygodnia.

Warto studiować niezależnie od trybu

Nauka na uczelni wyższej może być świetną przygodą - stwarza możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań, zdobywania wiedzy i umiejętności, korzystania z uroków studenckiego życia, niezależnie od tego, czy wybierzesz studia dzienne czy studia zaoczne. Jeśli preferujesz życie w dużym mieście, ale naukę na kameralnej uczelni, gdzie można łatwiej skorzystać z porad wykładowców i lepiej poznać kolegów z roku, Akademia Ignatianum w Krakowie może okazać się placówką, która spełni Twoje oczekiwania, można tam studiować zarówno dziennie, jak i zaocznie.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie