Szkoła policealna – czy to dobry wybór dla Ciebie?

Mateusz Nowak
02.01.2018

Szkoły policealne jeszcze do niedawna były nazywane „przechowalniami” dla tych, którzy nie dostali się na studia. To się jednak zmieniło, głównie za sprawą rosnącego zapotrzebowania rynku pracy na ludzi z konkretnym zawodem w ręku. Jeśli wahasz się, czy warto pójść do szkoły policealnej, to przeczytaj nasz artykuł. Pomoże Ci on w podjęciu dobrej decyzji.

Szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu

Szkoły policealne bardzo rozwinęły swoją ofertę. Obecnie większość z nich dynamicznie reaguje na zmiany na rynku pracy i dopasowuje kierunki kształcenia do tego, czego aktualnie potrzebują pracodawcy. W szkołach policealnych można więc zdobyć zawód np. technika informatyka, kucharza, kosmetyczki, fizjoterapeuty, opiekuna osób starszych, technika budownictwa czy asystenta stomatologicznego.

Są to zawody poszukiwane zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy. Z tego powodu szkoła policealna wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które zamierzają bardzo szybko rozpocząć karierę zawodową, szczególnie w Europie Zachodniej, gdzie wynagrodzenie dla specjalistów jest kilkakrotnie wyższe niż w Polsce.

Kilka semestrów i już masz zawód

Niewątpliwą zaletą szkół policealnych jest piorunujące wręcz tempo nauki. Wiele zawodów można zdobyć po zaledwie dwóch semestrach, inne po czterech. To i nieporównywalnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych studiów.

Jeśli więc zależy Ci na czasie i szybkim usamodzielnieniu się, a wizja zdobycia wyższego wykształcenia nie jest dla Ciebie kluczowa, poważnie rozważ kontynuowanie edukacji w szkole policealnej.

Rada

Szkoła policealna to wręcz idealne wyjście dla osób, które już pracują w konkretnym zawodzie, a chcą dodatkowo zdobyć wyższe kwalifikacje czy uprawnienia.

Łatwa rekrutacja

Szkoły policealne są płatne, a to oznacza, że wymagania stawiane kandydatom nie są zbyt restrykcyjne. W praktyce wystarczy mieć dyplom ukończenia szkoły średniej (nawet bez matury) oraz wpłacić czesne za pierwszy semestr. Oczywiście liczy się też kolejność zgłoszeń, bo niektóre kierunki mogą być bardzo oblegane.

Jeśli więc nie masz obecnie czasu czy pieniędzy, by rozpocząć studia, a jednocześnie nie chcesz stracić roku, szkoła policealna będzie dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwoli Ci zdobyć zawód i nie zamknie drogi do kontynuowania nauki na wyższym poziomie w przyszłości.

Szkoła policealna świetnie sprawdza się w roli tzw. przystanku. Młody człowiek, który się na nią zdecyduje, może spokojnie zastanowić się nad tym, co właściwie chce robić w życiu. To lepsze, niż pójście na studia „dla świętego spokoju”, bo takie decyzje często prowadzą do tego, że po 5 latach uczelnię opuszcza osoba, która nie ma żadnego pomysłu na dalsze życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.