Wybieramy szkołę tańca dla dziecka

Maciej Piwowski
18.10.2018

Taniec to jedna z najpopularniejszych form aktywności wśród Polaków. Duża w tym zasługa hitowych programów telewizyjnych, które przypomniały nam, że tańczyć można nie tylko na weselach i w rytm muzyki wątpliwej jakości. W każdym polskim mieście przynajmniej kilka szkół tańca, a wciąż pojawiają się kolejne. Wielu rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy na kurs tańca, bo dla dzieci jest to wyjątkowo atrakcyjny sposób rozwijania ciała. Jeśli Ty także szukasz szkoły tańca dla dziecka, dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Bezpłatne zajęcia pokazowe

Organizuje je każda profesjonalna szkoła tańca. Nawet jeśli nie uda się Wam skorzystać z takich zajęć podczas drzwi otwartych, zawsze możesz zadzwonić do wybranych szkół i zapytać o bezpłatną lekcję w innym terminie. Nie powinno być z tym problemu.

Zajęcia pokazowe są o tyle ważne, że dziecko może wstępnie zapoznać się z atmosferą panującą na zajęciach, przyjrzeć się pracy instruktorki lub instruktora, a przede wszystkim ocenić, czy tempo nauki jest dla niego odpowiednie. To bardzo ważne. Opłacenie całego miesiąca z góry jest dość ryzykowne i nie polecamy takiego rozwiązania (no chyba, że szkoła jest bardzo oblegana i wolisz wcześniej „zaklepać” miejsce dla dziecka).

Rozmowa z instruktorką

Może to być oczywiście właścicielka lub właściciel szkoły. Ważne, aby taką rozmowę przeprowadzić z kimś, kto ma duże doświadczenie w szkoleniu dzieci. Jeśli Twoja pociecha wcześniej już tańczyła, to powiedz o tym instruktorce i poproś o sugestie.

Podczas takiej rozmowy możesz wyrobić sobie zdanie na temat instruktorki. Jeśli ta osoba nie wykazuje żadnego zainteresowania dzieckiem, nie nawiązuje z nim kontaktu, nachalnie namawia Cię na zajęcia, na które nie ma zbyt wielu chętnych, to coś tu jest ewidentnie nie tak. Może to być oczywiście kwestia braku czasu. W takiej sytuacji poproś jednak o wyznaczenie innego terminu spotkania.

Oferta

Twoje dziecko z pewnością ma jakiś ulubiony styl tańca. Wybierając szkołę sprawdź więc, czy oferuje ona taki kurs. Jeśli nie, to naprawdę nie ma sensu zmuszać pociechy do tańczenia czegoś innego. Koniecznie zwróć też uwagę na częstotliwość zajęć. Bywa, że mniej popularne style taneczne są trenowane tylko raz w tygodniu, a to trochę za mało. W takiej sytuacji warto jednak zapisać dziecko na jeszcze jedne zajęcia, np. z akrobatyki czy innego, pokrewnego stylu.

Infrastruktura i grafik

Już podczas zajęć pokazowych, gdy dziecko dzielnie ćwiczy na sali, przejdź się po szkole i oceń, czy oferuje ona uczniom komfortowe warunki. W końcu masz płacić za zajęcia, a więc możesz oczekiwać minimum przyzwoitego poziomu wykończenia szatni, sali treningowej czy poczekalni dla rodziców.

Na koniec dokładnie przejrzyj grafik zajęć. Jeśli jest tragicznie przeładowany, to raczej trudno będzie liczyć na komfortowe warunki – zwłaszcza w sytuacji, gdy szkoła mieści się w niewielkim lokalu. Istotne jest też to, aby zajęcia odbywały się o takiej porze, gdy dziecko jest względnie wypoczęte i chętne do pracy. Nie polecamy więc kursu, który odbywa się w piątki między 20 a 21, bo dla kilkulatka (i dla rodzica) to będzie mordęga.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie