Zawody, które możesz wykonywać po maturze. Dadzą Ci cenne umiejętności!

Mateusz Nowak
14.05.2019

Po maturze czekają Cię najdłuższe, jak do tej pory, wakacje w życiu. Nie warto jednak wykorzystywać ich na nic nierobienie. To świetny moment, aby poszukać pracy, nawet jeśli nie potrzebujesz pieniędzy, bo dostajesz je od rodziców. Celem jest nie tylko podreperowanie budżetu i uzupełnienie CV, ale także nabycie umiejętności, które bardzo przydadzą Cię bez względu na to, jaki zawód będziesz wykonywać w przyszłości. Oto nasze propozycje.

Pracownik produkcji

Taka praca, choć bardzo wymagająca, uczy jednego: doskonałej organizacji i punktualności. Pracownik produkcji zarabia wtedy, gdy coś faktycznie wyprodukuje. Najczęściej obowiązuje tutaj model rozliczeń na akord, co w naturalny sposób motywuje do pełnego skupienia się na wykonywanych obowiązkach.

Sprzedawca w sklepie

To jeden z najpopularniejszych wyborów. Mnóstwo sklepów chętnie zatrudnia maturzystów na okres wakacyjny, aby zapełnić luki w grafikach w sezonie urlopowym. Praca w sklepie nie jest może najłatwiejsza, ale uczy bezcennej umiejętności: kontaktu z klientem.

Opiekunka do dzieci

Nianie są dziś w cenie, dlatego ta praca zagwarantuje Ci bardzo przyzwoite zarobki. Nie to jest jednak najważniejsze. Znacznie bardziej liczy się fakt, że pracując jako opiekunka do dzieci wypracujesz w sobie niesamowitą asertywność, odporność psychiczną i nauczysz się wręcz perfekcyjnie zarządzać czasem. Każda z tych umiejętności będzie przydatna zarówno podczas studiów, jak i pracy w docelowym zawodzie.

Kelner

Jest to jedna z najcięższych prac, jakie możesz wykonywać zaraz po maturze. Nie oznacza to jednak, że nie warto brać tego rozwiązania pod uwagę. Przede wszystkim na stanowisku kelnera można bardzo dobrze zarobić (zwłaszcza na napiwkach). Poza tym praca ta uczy kontaktu z klientem, komunikatywności, asertywności, punktualności i… czystości.

Stażysta

Jeśli nie chcesz wykonywać żadnej pracy, która nie jest związana z Twoimi planami zawodowymi po studiach, to koniecznie poszukaj możliwości odbycia stażu w interesującej Cię branży. Mnóstwo firm daje taką możliwość, często także płacąc stażystom, a tym najlepszym oferując zatrudnienie na stałe – również podczas studiów. Staż pozwoli Ci ocenić, czy Twoje wyobrażenia na temat danej branży są choćby bliskie rzeczywistości. Kto wie – może dzięki temu doświadczeniu unikniesz krytycznego błędu przy wyborze kierunku studiów?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie