Zawody medyczne bez matury: najlepsze propozycje

Piotr Kowalczyk
08.01.2019

Nie matura, a chęć szczera zrobi z Ciebie bohatera! Tak głosi stare powiedzenie, które w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo aktualne. W dobie owczego pędu na studia prawdziwymi wygranymi rynku pracy są ci, którzy wcześniej zdobyli konkretny i bardzo poszukiwany zawód. Szczególnie dobrym wyborem są zawody medyczne, w tym niewymagające zdania matury. Ci fachowcy nie mają i długo nie będą mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Technik optyk

Praca przed monitorem komputerowym to dziś norma, która jest jedną z przyczyn pogarszania się wzroku Polaków. Jest praktycznie pewne, że w ciągu najbliższy kilkunastu lat nie zabraknie pracy dla techników optyków, zwłaszcza specjalizujących się w doborze okularów dla dzieci. To naprawdę świetny pomysł na zdobycie cennego zawodu dla osoby, która nie zdała lub nie chce zdawać matury.

Higienistka stomatologiczna

Tutaj sytuacja jest jasna. Ponad 90% Polaków ma próchnicę i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Stomatolodzy nie narzekają na brak pracy, oblężenie przeżywają prywatne gabinety, w których niezbędna jest pomoc higienistek dentystycznych. Taki zawód możesz zdobyć w szkole policealnej i nie jest Ci do tego potrzebna matura.

Rada

Rozważ również naukę w zawodzie asystentki stomatologicznej – jest to nieco lepiej opłacana specjalizacja.

Technik masażysta

Powszechne problemy z kręgosłupem wśród Polaków powodują, że istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na profesjonalnych masażystów. Zatrudniają ich centra odnowy biologicznej, ośrodki SPA, hotele. Masażyści pracują również na własną rękę, świadcząc swoje usługi z dojazdem do domu czy biura. Jest to zatem zawód, który otwiera przed Tobą sporo możliwości, a zdobędziesz go także bez matury.

Opiekun medyczny

Jest to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku europejskim. Powód? Starzenie się społeczeństw. Profesjonalni opiekunowie medyczni nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy np. w prywatnych ośrodkach czy domach seniora. W zachodniej Europie mogą liczyć na wysokie zarobki, choć i w Polsce specjaliści z tego zakresu są całkiem nieźle wynagradzani. Zawód opiekuna medycznego możesz zdobyć po ukończeniu szkoły policealnej i na pewno jest to propozycja warta rozważenia.

Jak widzisz wcale nie musisz mieć matury czy tym bardziej wyższego wykształcenia, by móc stać się cenionym i poszukiwanym specjalistą. Pamiętaj jednak, że sam dyplom to jeszcze za mało. Liczy się też zaangażowanie i chęć do pogłębiania wiedzy, ponieważ każdy z wymienionych zawodów stale ewoluuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie