Czym zajmuje się agencja headhunterska?

Mariusz Siwko
27.11.2023

Zatrudnienie najbardziej kompetentnych i odpowiednich pracowników to ogromne wyzwanie dla wielu firm. Przedsiębiorstwa często borykają się z koniecznością odszukania kandydatów, którzy nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, ale także pasują do kultury organizacyjnej. Jak w takiej sytuacji może pomóc agencja headhunterska? Czym dokładnie zajmują się podmioty tego typu?

Agencja headhunterska, czyli?

Agencje headhunterskie są wyspecjalizowanymi przedsiębiorstwami, które identyfikują i rekrutują wysokiej klasy pracowników dla swoich klientów. Ich głównym celem jest znalezienie kandydatów, którzy spełniają określone wymagania i są doskonale dopasowani do stanowiska w danej firmie. To w pewnym sensie firmy, które są angażowane do zadań specjalnych, nierzadko trudnych do zrealizowania wewnątrz organizacji.

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji headhunterskiej?

Usługi agencji headhunterskich przynoszą wiele korzyści dla firm. Przede wszystkim oszczędza czas i zasoby organizacji, która nie musi angażować swoich pracowników HR czy zatrudniać dodatkowych rekruterów. Poza tym agencje mają gotowe bazy kandydatów specjalizujących się w różnych dziedzinach i w niektórych przypadkach są w stanie bardzo szybko zaproponować osobę na wybrane stanowisko.

Co za tym idzie, agencje headhunterskie posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w rekrutacji, co pozwala im dokładnie ocenić i wyselekcjonować najbardziej odpowiednich kandydatów. Szczególnie ważna jest to determinacja w poszukiwaniu kandydatów, którzy niekoniecznie aktywnie poszukują pracy, ale są gotowi na nowe wyzwania. Wszystkie te działania pozwalają zminimalizować ryzyko, jakie wiąże się z nietrafioną rekrutacją.

Jak działają agencje headhunterskie?

Aby headhunting był efektywny, obie strony muszą spotkać się i porozmawiać o swoich oczekiwaniach i możliwościach. Efektem takiego spotkania powinny być zdefiniowany profil kandydata, którego firma ma odszukać. Profil ten powinien uwzględniać wymagane umiejętności, doświadczenie, a także miękkie kompetencje i szeroko rozumiane dopasowanie do kultury organizacyjnej.

Następnie agencja przystępuje do pracy, aby zrealizować zadanie w konkretnych ramach czasowych. Może przeczesać bazę, którą już posiada lub zwrócić się do rynku pracy. Tu możliwości jest wiele - od ogłoszeń, przez poszukiwanie specjalistycznych portali po działania niestandardowe. Najlepsi kandydaci (np. 2-3), czyli tacy, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani, są przedstawiani klientowi agencji, który dokonuje ostatecznego wyboru.

Jaką agencję headhunterską warto wybrać?

Agencja headhunterska może znacząco przyspieszyć procesy biznesowe czy uchronić firmę przed sporymi stratami finansowymi. Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy, dostępowi do potencjalnych kandydatów i wsparciu na każdym etapie procesu rekrutacji, agencja taka jak Kono Jobs umożliwia firmom budowę silnych zespołów i osiągnięcie sukcesu biznesowego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o tym, jak możemy wesprzeć Twoją firmę w rekrutacji.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie