Aplikujesz na stanowisko zdalne? Te cechy będą pożądane przez pracodawcę

Mariusz Siwko
04.01.2021

Pandemia COVID-19 prawdopodobnie bezpowrotnie zmieniła obraz światowego rynku pracy. W 2020 roku akcent został przeniesiony w kierunku zatrudnienia zdalnego, co eliminuje konieczność stawiania się pracownika w biurze. W dobie powszechnego dostępu do narzędzi internetowych ten model zatrudnienia będzie zyskiwać na popularności. Co oczywiste, zmieniają się też wymagania pracodawców w stosunku do pracowników aplikujących na stanowiska zdalne. Jakie cechy są tutaj szczególnie pożądane? Sprawdź w naszym poradniku.

Systematyczność

Jest niezbędna, aby móc efektywnie pracować w modelu zdalnym. Tutaj pracownik nie ma nad sobą bezpośredniego przełożonego, który będzie go motywować (w taki czy inny sposób) do pracy. Musi sam opracować sobie plan działania, najlepiej rozpisując każdy dzień godzina po godzinie, aby pozostać w cyklu pracy – zupełnie tak, jakby przebywał w biurze.

Systematyczność jest również o tyle ważna, że pozwala realizować zlecone zadania w terminie i nie robić sobie zaległości, co mogłoby skutkować koniecznością pracy w nadgodzinach (bezpłatnych) i mieć negatywny wpływ na życie rodzinne pracownika.

Doskonała znajomość narzędzi do pracy zdalnej

Lista takich narzędzi jest bardzo długa, a umieścimy na niej przede wszystkim aplikacje do wideokonferencji, systemy ERP, narzędzia Google do wspólnej pracy nad projektem, nie wspominając już oczywiście o programach pocztowych czy systemach zarządzania treścią strony internetowej.

Aplikując na stanowisko zdalne warto przypomnieć sobie obsługę tych programów lub po prostu jej nauczyć. Będzie to świetna inwestycja we własne kompetencje, które są wyjątkowo pożądane w pracy na odległość.

Samoorganizacja

Praca zdalna na dłuższą metę będzie mordęga dla każdej osoby, która ma problemy ze skupieniem, łatwo się rozprasza i nie potrafi sama kontrolować swoich postępów. Jeśli jednak świetnie radzisz sobie z samoorganizacją, nie trzeba Ci kilkakrotnie powtarzać poleceń, doskonale odnajdujesz się w pracy w rozproszonym zespole, to ten model może być dla Ciebie wręcz stworzony.

Pamiętaj jednak, że nawet pracując w domu mogą się przytrafić różne nieprzewidziane sytuacje – na przykład awaria, choroba dziecka etc. Czy potrafisz na to właściwie zareagować, aby pogodzić zarówno obowiązki domowe, jak i zawodowe?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie