Brak darmowego parkingu pod biurem? Sprawdź, co możesz na to poradzić

Maciej Piwowski
18.09.2023

Darmowy parking to ważny, a jednak wciąż niedoceniany element wynagrodzenia pozapłacowego. Możliwość zaparkowania swojego auta w bezpiecznym miejscu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ma wpływ na atrakcyjność danego zakładu pracy. Gorzej, gdy pracodawca nie zapewnia takiego udogodnienia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Oto najpopularniejsze opcje do wyboru.

Komunikacja publiczna

Zacznijmy od najbardziej oczywistej propozycji, czyli przesiadki do komunikacji publicznej. Ma to sens wyłącznie wtedy, gdy do pracy można dojechać jednym, maksymalnie dwoma autobusami, a podróż nie zajmuje więcej niż pół godziny. Dodatkowo trzeba sprawdzić ceny biletów miesięcznych, bo te potrafią dziś niemile zaskoczyć.

Wspólne dojazdy do pracy

To ciekawa opcja dla osób, które dobrze znają się z kolegami i z pracy, mieszkają niedaleko siebie i mogą się dogadać w sprawie wspólnych dojazdów jednym samochodem. Wówczas np. cztery osoby zrzucają się na paliwo i bilety parkingowe, dzięki czemu jednostkowy koszt będzie niewysoki.

Abonament parkingowy

Warto rozejrzeć się za komercyjnym parkingiem, na którym obowiązuje system abonamentowy. Wówczas za rozsądną opłatą, zwykle 200-300 zł miesięcznie, można zagwarantować sobie wolne miejsce parkingowe niedaleko biura.

Przesiadka do elektryka

Choć samochody elektryczne wciąż są poza zasięgiem finansowym większości z nas, to jednak na rynku pojawia się coraz więcej używanych pojazdów – a ich ceny zaczynają być przystępne. Wielką korzyścią z posiadania elektryka jest darmowe parkowanie w miastach, co pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie na samych tylko parkingach.

Rower, hulajnoga

Jeśli nie masz daleko do pracy, to warto pomyśleć o zamienieniu samochodu na rower lub hulajnogę elektryczną. Będzie taniej, a wręcz za darmo, zdrowiej i nierzadko szybciej, ponieważ ani rowerem, ani hulajnogą nie trzeba stać w korkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie