Co zrobić, gdy nie dostałeś upragnionego awansu w pracy?

Andrzej Winnicki
14.04.2021

Brak awansu sam w sobie jest nieprzyjemnym doświadczeniem, a już szczególnie wtedy, gdy taka promocja na wyższe stanowisko była spodziewana (i wkalkulowana w domowy budżet). Jeśli byłeś przekonany, że szef zaproponuje Ci awans, ale dostał go ktoś inny, to wcale nie musisz zwieszać nosa na kwintę i ukrywać swoich emocji. Sprawdź, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.

Poproś o rozmowę z szefem

Masz prawo wiedzieć, dlaczego nie dostałeś awansu, choć – w Twoim mniemaniu – na niego zasługiwałeś. Jednym z warunków utrzymywania zdrowej atmosfery w miejscu pracy jest szczerość na linii pracownicy-pracodawca. Możesz więc wprost zapytać szefa, jakie argumenty przeważyły. Niekoniecznie naciskaj na porównanie Cię z osobą, która dostała awans (to nieeleganckie), ale zapytaj, co robisz źle, gdzie popełniłeś błędy, co zdecydowało o tym, że awans przeszedł Ci koło nosa.

Zapytaj o kryteria, jakie musisz spełnić, by awansować

To bardzo ważne, abyś okazał nie tylko rozczarowanie, ale też ambicję. Po uzyskaniu informacji zwrotnej od szefa poproś go o wskazanie Ci warunków, jakie będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o kolejnych awansach. Zadeklaruj, że bardzo chcesz się dalej rozwijać w tej firmie i podnosić swoje kwalifikacje – wówczas szef z pewnością udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi (o ile oczywiście sam wiąże z Tobą przyszłość).

Jeśli wyczuwasz nepotyzm, to myśl o zmianie pracodawcy

Rozmowa z szefem, a przede wszystkim wiedza na temat tego, kto został awansowany, mogą dać Ci do myślenia i spowodować, że stracisz zaufanie do przełożonego. Jeśli awans otrzymał ktoś znajomy lub członek rodziny szefa, a jednocześnie ta osoba ma niższe kwalifikacje niż Ty, to mamy tutaj do czynienia z czystym nepotyzmem.

W takiej sytuacji żadne starania nic nie dadzą – szef puści Twoje argumenty mimo uszu, pokiwa głową, poklepie po plecach i to wszystko. Skoro wiesz, że w firmie panuje nepotyzm, to jednak sugerujemy dyskretne rozpoczęcie poszukiwań innego miejsca pracy. Jeśli masz wysokie kwalifikacje, to z dużym prawdopodobieństwem w innej firmie awansujesz od ręki, od razu obejmując wyższe stanowisko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.