Czego nigdy nie należy robić starając się o pracę w konkurencyjnej firmie?

Antoni Kwapisz
22.01.2024

Wiele osób szuka nowego zatrudnienia w czasie, gdy wciąż pracuje na etacie w obecnej firmie. Nie ma w tym nic dziwnego, o ile poszukiwanie nowej pracy nie ma negatywnego wpływu na poziom zaangażowania i sumienność wykonywania swoich obowiązków. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i właśnie dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to pamiętaj o kilku żelaznych zasadach. Sprawdź, czego nigdy nie należy robić na etapie starania się o pracę w konkurencyjnej firmie.

Obgadywać obecnego pracodawcy

Nikt nie chce mieć w swojej firmie pracownika, który obgaduje go za plecami, psuje mu opinię czy bez wahania szkaluje wizerunek przedsiębiorstwa. Tak będziesz postrzegany przez potencjalnego nowego pracodawcę, w rozmowie z którym zaczniesz źle wypowiadać się na temat obecnej firmy i jej właściciela.

Zdradzać tajemnic firmowych

Choć możesz czuć pokusę zdradzenia pewnych tajemnic w celu zaimponowania potencjalnemu nowemu pracodawcy, to nigdy tego nie rób. Postawisz się w bardzo złym świetle, osiągając efekt odwrotny od zamierzonego. Takiemu pracownikowi po prostu nie można ufać.

Psuć atmosfery w zespole

Gdy wiesz już, że na pewno odejdziesz z firmy, bo dostałeś lepszą propozycję, której obecny pracodawca nie wyrównał, to zachowuj się przyzwoicie i nie psuj atmosfery w zespole – na przykład poprzez ostentacyjne lekceważenie poleceń służbowych.

Nastawiać innych pracowników przeciwko pracodawcy

To, że Ty zmieniasz pracodawcę, nie oznacza, że możesz zabrać ze sobą innych pracowników. Nastawianie koleżanek i kolegów przeciwko pracodawcy jest nieeleganckie, a już na pewno w sytuacji, gdy ten jest fair w stosunku do pracowników. Jeśli inne osoby postanowią pójść w Twoje ślady, to musi to wynikać wyłącznie z ich indywidualnych przemyśleń.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie