Czy praca w trybie hybrydowym jest dla Ciebie?

Remigisz Szulc
17.11.2022

Przeglądając ogłoszenia o pracę na pewno natknąłeś się na oferty, gdzie za atut uznano możliwość pracy w trybie hybrydowym. Rzeczywiście, coraz więcej firm proponuje taki układ swoim pracownikom, czym wyróżniają się na rynku i mogą skuteczniej zawalczyć o te najbardziej pożądane kadry. Sprawdź, czy praca w trybie hybrydowym jest również dla Ciebie.

Czym jest praca w trybie hybrydowym?

Mówimy tutaj o pracy częściowo stacjonarnej i częściowo zdalnej. Przykładowo: pracownik ma obowiązek stawiać się w firmie 3 dni w tygodniu (do wyboru lub narzucone przez pracodawcę), a 2 dni może wykorzystać na pracę z domu czy z dowolnego miejsca.

Praca w trybie hybrydowym szybko zyskuje na popularności, szczególnie po okresie pandemii, kiedy to setki tysięcy Polaków z musu przeniosły się z biur do kuchni, salonów czy sypialni. Skoro wtedy to wypaliło, a wręcz przyniosło liczne korzyści, to pracodawcy nie chcą całkowicie z tego rezygnować.

Zalety takiej pracy

Podstawową zaletą pracy w trybie hybrydowym jest zachowanie większej swobody i możliwość lepszego zarządzania swoim czasem. To wymarzone rozwiązanie dla osób, które dziś nie są w stanie załatwić żadnej prywatnej sprawy w dniu roboczym bez brania urlopu – na przykład pójść do lekarza czy odwiedzić urzędu.

Praca w trybie hybrydowym może być również opłacalna – i to dla obu stron. Pracownik oszczędza na dojazdach, z kolei pracodawca może efektywniej wykorzystać przestrzeń biurową, dzieląc jedno stanowisko na dwoje pracowników.

Nie zapominajmy o wygodzie. Dwa czy trzy dni pracy zdalnej to super rozwiązanie dla osób mających problem z tym, aby wstać wcześnie rano do biura, chcących najpierw odprowadzić dziecko do przedszkola czy do szkoły, zrobić poranne zakupy etc.

Dla wielu osób to może być wyzwanie

Praca w trybie hybrydowym wydaje się być bliska ideału, natomiast tak nie jest. Niektóre osoby po prostu się do niej nie nadają. Mamy tutaj na myśli każdego, kto ma ewidentne problemy z motywacją, samokontrolą i dyscypliną.

Może się okazać, że te dwa czy trzy dni spędzone w biurze, poświęcisz w całości na nadrobienie zaległości z okresu pracy zdalnej. Dlatego dobrze i uczciwie przemyśl, czy tryb hybrydowy na pewno jest dla Ciebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.