Czy warto powiedzieć pracodawcy, że dostałeś lepszą propozycję od konkurencji?

Piotr Kowalczyk
27.05.2021

Na tak konkurencyjnym rynku zatrudnienia firmy muszą stale walczyć o najlepszych pracowników. To oczywiście napędza presję płacową. Jeśli masz konkretne kwalifikacje zawodowe i jesteś cenionym fachowcem, to z pewnością regularnie otrzymujesz atrakcyjne propozycje od innych pracodawców. Czy powinieneś o tym informować swojego przełożonego? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Lojalność jest w cenie

Jeśli Twoje relacje z obecnym pracodawcą są bardzo dobre, cenisz sobie pracę w tej firmie, a Twoje wątpliwości są związane wyłącznie z możliwością zarabiania większych pieniędzy, to z pewnością warto poinformować pracodawcę o otrzymanej propozycji. Taka lojalna postawa jest dziś rzadkością, dlatego pracodawcy niezwykle ją cenią.

Po tym, jak poinformujesz pracodawcę o otrzymaniu atrakcyjnej propozycji od konkurencji, prawdopodobnie dasz mu do myślenia i skłonisz go do tego, aby spróbował o Ciebie zawalczyć. Nie tylko dlatego, że jesteś cennym pracownikiem, ale również z uwagi na Twoją lojalność, czym właśnie się wykazałeś.

Szansa na uzyskanie podwyżki

Głównym powodem, dla którego warto poinformować pracodawcę o otrzymaniu lepszej propozycji płacowej od konkurencyjnej firmy, jest możliwość otrzymania podwyżki. Jeśli rzeczywiście jesteś cenionym fachowcem, to jest raczej mało prawdopodobne, aby obecny pracodawca pozwolił Ci odejść bez słowa.

Niemal na pewno usłyszysz pytanie o stawkę, jaką zaproponowała Ci konkurencja. I tutaj uwaga: nie przegnij struny. Podaj prawdziwą propozycję, nie wymyślaj niestworzonych liczb, ponieważ pracodawca na pewno dobrze orientuje się w realiach rynkowych i może łatwo przyłapać Cię na kłamstwie.

Jeśli propozycja złożona Ci przez konkurencyjną firmę nie zrobi na pracodawcy wielkiego wrażenia, to z pewnością ją wyrówna lub nawet delikatnie przebije. W tym momencie przekonasz się, że bycie lojalnym i uczciwym czasami popłaca.

Oceń, czy możesz jeszcze rozwinąć się w obecnej firmie

Najważniejsze pytanie, jakie musisz sobie zadać, brzmi: czy chcę nadal tutaj pracować? Jeśli od dawna myślałeś o zmianie miejsca zatrudnienia, a teraz jeszcze dostałeś fajną ofertę z innej firmy, to raczej nie ma sensu podejmować negocjacji z obecnym pracodawcą. Po prostu złóż wypowiedzenie i poinformuj go, że przechodzisz do konkurencji, bez sentymentów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.