Dlaczego nie dostałeś pracy, o którą tak bardzo walczyłeś?

Maciej Piwowski
31.08.2020

Powody, dla których pracodawcy odrzucają podania kandydatów, bywają bardzo różne. Najczęściej w grę wchodzą zbyt niskie kompetencje, brak oczekiwanych kwalifikacji zawodowych czy wykształcenia, brak doświadczenia na danym stanowisku czy zbyt wygórowane oczekiwania finansowe. To jednak nie koniec listy. Zdarza się, że choć kandydat teoretycznie perfekcyjnie pasuje do rekrutującej firmy, to i tak zostaje odrzucony na ostatniej prostej. Spotkało Cię coś takiego? Byłeś tym mocno zaskoczony? Sprawdź zatem, co mogło pójść nie tak.

Nie pasujesz do zespołu

Trudno jest to oczywiście ocenić wyłącznie na podstawie CV i krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej. Uwierz jednak, że bardzo dobry rekruter potrafi bezbłędnie ocenić cechy wolicjonalne kandydata. Jeśli uznał, że nie pasujesz do profilu przygotowanego przez pracodawcę, to po prostu nie dostaniesz tej pracy – niezależnie od Twoich kwalifikacji czy poziomu determinacji.

Masz zbyt wysokie kwalifikacje

Paradoksalnie świetne kwalifikacje, duże doświadczenie i znakomite wykształcenie mogą być przeszkodą na drodze do otrzymania wymarzonej pracy. Jak to możliwe? Zwykle chodzi o to, aby nie tworzyć kominów płacowych – pracodawcy wiedzą, że doskonały kandydat będzie oczekiwać adekwatnego wynagrodzenia. Ponadto właściciele firm chcą uniknąć sytuacji, w której jedna osoba w zespole będzie się znacznie wybijać, bo to zawsze źle wpływa na morale oraz może być przyczyną wielu konfliktów.

Jesteś za młody lub za stary

Wiek nie powinien być ważnym kryterium wyboru kandydata do pracy, ale wiemy, że to fikcja. Trudno się też dziwić pracodawcom, że zwracają uwagę na metrykę osoby starającej się o posadę. Wyobraź sobie, że np. firma szuka osoby do bardzo młodego zespołu. To oczywiste, że jeśli masz ponad 50 lat, to trudno będzie Ci dogadać się ze swoimi kolegami.

Analogicznie: bardzo młody człowiek może nie pasować do profilu zespołu złożonego ze znacznie starszych osób. Pracodawca może uznać, że jako dwudziestoparolatek mógłbyś mieć problemy z obsługą klientów, którzy cenią sobie życiowe doświadczenie i po prostu by Ci nie zaufali.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.