Dlaczego powinieneś uczyć się rzeczy niezwiązanych z Twoją pracą?

Jerzy Biernacki
23.11.2020

Stałe podnoszenie swoich kwalifikacji jest dziś właściwie standardem – i to niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Właściwie w każdej profesji trzeba być na bieżąco z nowościami, podążać za trendami, uzupełniać wiedzę itd. Na znaczeniu zyskuje natomiast nieco inny trend. Polega on na uczeniu się nowych rzeczy, kompletnie niezwiązanych z aktualnie wykonywaną pracą – na przykład ślusarza zapisuje się na kurs elektryka, czy też nauczyciel kończy szkolenie z copywritingu. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Zabezpieczenie na przyszłość

Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć swojej zawodowej przyszłości. Nawet będąc wybitnym specjalistą w danej dziedzinie trzeba się liczyć z tym, że za kilka lat zapotrzebowanie na takie kompetencje będzie znacznie mniejsze lub wręcz zerowe. Wówczas może być już za późno na szybkie przebranżowienie się. Warto więc uprzedzać fakty i zdobywać nowe kwalifikacje, podążając za rynkowymi trendami.

Poszerzanie horyzontów

Ten argument szczególnie powinny wziąć sobie do serca osoby, które wykonują swój zawód od wielu lat i coraz częściej mają poczucie, że marnują swój potencjał. Jeśli obecna praca jest dla Ciebie wyłącznie sposobem na zabezpieczenie domowego budżetu, wykonujesz ją tylko dla pieniędzy, to trudno jest tutaj mówić o satysfakcji. Inwestując w siebie możesz znacząco poszerzyć horyzonty, zyskać nową pasję, która w przyszłości stanie się dla Ciebie nowym sposobem na aktywność zawodową.

Pokazanie swojego zaangażowania

Dobry pracodawca zawsze doceni fakt, że pracownik sam z siebie postanowił zainwestować we własne kompetencje – nawet jeśli teoretycznie nie ma to związku z zajmowanym stanowiskiem. Prosty przykład: jesteś pracownikiem magazynu, ale zapisałeś się na kurs języka angielskiego. Jeśli pracodawca się o tym dowie, być może zaproponuje Ci awans na stanowisko, na którym znajomość języka obcego jest bardzo wskazana. Poza tym pracodawcy lubią ambitnych pracowników, widząc w nich osoby, na których warto budować sukces firmy.

Szansa na odkrycie swoich talentów w innej dziedzinie

Jeśli pracujesz w jednej firmie czy wykonujesz jeden zawód od wielu lat, to możesz łatwo ulec wrażeniu, że nie potrafisz robić nic innego. To z kolei grozi zawodową depresją w momencie, gdy stracisz pracę. Inwestując w edukację możesz odkryć w sobie zupełnie nowe umiejętności i kwalifikacje, które pozwolą Ci się przebranżowić i wprowadzić swoją karierę na zupełnie nowe, o wiele ciekawsze tory.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.