Dlaczego to nie jest dobry czas na zmianę pracy?

Antoni Kwapisz
08.12.2022

Od dawna myślisz o tym, aby zmienić pracę? Naszym zdaniem przespałeś optymalny moment i teraz warto się z trym wstrzymać. Czas na zmianę miejsca zatrudnienia nie jest najszczęśliwszy – i to z kilku powodów. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Nadciąga kryzys

Choć wielu z nas nadal tego nie odczuwa, to faktem jest, że kryzys puka do naszych drzwi. Nie jest to oczywiście wyłącznie polski problem. Wysokie ceny energii, podwyżki stóp procentowych i nadal nie do końca odbudowane łańcuchy dostaw, to główne powody, dla których cała Europa drży przed największym kryzysem od lat. W takich warunkach zbyt nonszalanckie podejście do swojej kariery zawodowej wydaje się być nierozsądne.

Stabilne zatrudnienie to dziś spory handicap

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu główną motywacją do zmiany pracy były zarobki. Dziś nie ma po tym śladu. W niepewnej rzeczywistości zaczynamy sobie przypominać, jak ważne jest to, aby mieć stabilne zatrudnienie i stałe źródło dochodów. Jeśli pod tym względem nie możesz niczego zarzucić swojemu obecnemu pracodawcy, to na ten moment nie szukalibyśmy szczęścia gdzieś indziej.

Wiele branż zaczyna mieć problemy

To, że znajdziesz nową, lepiej płatną pracę, nie daje jeszcze pewności, że uda Ci się ją utrzymać. Może się okazać, że za kilka miesięcy zakład, w którym się zatrudnisz, wpadnie w poważne tarapaty. Jak myślisz, kto będzie pierwszy do zwolnienia? Oczywiście pracownicy z najkrótszym stażem.

Przed nami bardzo niespokojny rok

Chyba sam to czujesz, prawda? Nie wiadomo, co przyniesie kolejny rok, ale pewne jest, że będziemy funkcjonować w sporym napięciu. W takich warunkach warto zadbać o to, aby mieć pracę, nie musieć się martwić o to, z czego opłacimy rachunki i zrobimy podstawowe zakupy. Na szczęście kryzysy z reguły trwają tylko kilkanaście miesięcy, dlatego wkrótce powinna wrócić koniunktura, a wraz z nią Twoje ambicje zawodowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.