Dlaczego warto odbyć staż z urzędu pracy?

Jerzy Biernacki
19.07.2021

Staż z urzędu pracy jest bardzo ciekawą propozycją dla osób bezrobotnych. Mogą wziąć w nim udział młodzi bezrobotni (przed 30. rokiem życia), jak i osoby zagrożone trwałym bezrobociem (po 50. roku życia). Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? Jakie przynosi ono korzyści? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Szansa na dodatkowy zarobek

Wynagrodzenie stażowe jest nieco wyższe niż zasiłek dla bezrobotnych. W 2021 roku wynosi ono 1440 złotych brutto, czyli trochę ponad 1220 złotych na rękę. Dla wielu osób nie będzie to oczywiście dostateczny powód, aby wstać rano z łóżka i pójść do pracy, ale wierzymy, że jednak odbieranie zasiłku nie do końca Cię urządza. Zwłaszcza, że wynagrodzenie stażowe jest tylko dodatkiem do innych profitów, jakie możesz uzyskać dzięki uczestnictwie w stażu z urzędu pracy.

Zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego

To bezwzględnie najważniejsza korzyść. Wiele osób bezrobotnych nie ma żadnego doświadczenia, ponieważ stawiły się w pośredniaku zaraz po ukończeniu szkoły czy studiów, nie mogąc znaleźć pracy zgodnej z ich kwalifikacjami. Rynek jest dziś na tyle wymagający, że kurczowe trzymanie się swojego wykształcenia jest mało rozsądne. Trzeba natomiast zachować elastyczność.

Staż z urzędu pracy pozwala zdobyć kwalifikacje i doświadczenie, które mogą się okazać niezbędne na późniejszych etapach poszukiwania zatrudnienia.

Możliwość przebranżowienia się

To ważny argument zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, które straciły zatrudnienie po wielu latach pracy w jednym zakładzie i dziś nie wiedzą, co ze sobą zrobić. To, że wykonywałeś jakiś zawód przez dekady nie oznacza, że tak musi być i teraz. Spójrz, ile masz możliwości. Dzięki stażowi z urzędu pracy możesz zupełnie za darmo (a jeszcze Ci za to zapłacą) przekwalifikować się i zostać np. spawaczem, który może dyktować pracodawcom własne warunki płacowe.

Dobry stażysta może liczyć na etat w firmie

Taka też jest idea stażu z urzędu pracy. Firmy, które przyjmują stażystów, liczą na to, że choć część z nich będzie nadawać się do nawiązania z nimi dłuższej współpracy. Staż pełni tutaj funkcję przetarcia szlaku i testu. Jeśli zaprezentujesz się pracodawcy z bardzo dobrej strony, to zobaczy on, że warto w Ciebie zainwestować i niemal na pewno zaproponuje Ci etat. Szansa na to jest znacznie większa, niż w przypadku odpowiadania na ogłoszenia o pracę, a już tym bardziej siedzenia na bezrobociu z założonymi rękami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.