Dlaczego warto zatrudnić pracownika do przyuczenia?

Mateusz Nowak
22.04.2024

Zatrudnienie pracownika, który nie ma żadnych kwalifikacji do wykonywania danej pracy, może się wydawać szaleństwem – zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o zawodach technicznych, wymagających obsługi narzędzi i znajomości zaawansowanych technologii. Nie jest to jednak wcale taki zły pomysł, o ile mówimy o zatrudnieniu pracownika do przyuczenia. O zaletach tego rozwiązania przeczytasz w naszym artykule.

Możesz zyskać cennego pracownika

Pracownicy, którzy przeszli odpowiednie przyuczenie pod okiem fachowców, zyskują praktyczne przygotowanie do wykonywania danego zawodu. Są o wiele cenniejsi niż ci, którzy np. dopiero skończyli szkołę czy studia i obracają się w sferze teorii.

Dobrze przyuczony pracownik ma większą wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania pracy na wysokim poziomie. Dzięki temu firma może zachować wysokie standardy jakości swoich produktów czy usług, co jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności.

Niski koszt

Pracownik do przyuczenia z reguły jest znacznie tańszy niż ten, którego np. chcemy podkupić z konkurencyjnej firmy. Inwestując w jego rozwój zyskujesz lojalnego, oddanego, dobrze wyszkolonego pracownika, który nie będzie tak szybko myśleć o zmianie pracodawcy.

Brak niekorzystnych nawyków

Przyuczając pracownika możesz uchronić go przed nabywanie złym nawyków, które np. zagrażają bezpieczeństwu pracy czy też rzutują na jej jakość. Pisząc obrazowo: opcja przyuczenia pozwala „ulepić” pracownika zgodnie ze standardami firmy, dzięki czemu będzie on o wiele cenniejszy niż osoba z rynku, często mająca już swoje przyzwyczajenia, których trudno jest jej się pozbyć.

Dodatkowo pracownik będący na etapie przyuczenia do zawodu jest mniej wybredny, zwykle nie robi problemów, gdy zleca się mu podstawowe, proste, a jednocześnie uciążliwe prace, np. noszenie, kopanie rowów, sprzątanie itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie