Dlaczego warto zdobyć uprawnienia energetyczne SEP?

Andrzej Winnicki
21.08.2020

Polski rynek pracy od lat premiuje osoby mające konkretny fach w ręku i wysokie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami, wykształceniem czy ukończonymi kursami. Tacy pracownicy nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia czy to w firmach państwowych, czy prywatnych. Jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku są osoby posiadające uprawnienia energetyczne SEP, umożliwiające im legalne wykonywanie specjalistycznych prac przy budowie i konserwacji instalacji elektrycznych. Dlaczego warto zdobyć takie uprawnienia? Sprawdź w naszym poradniku.

Gwarancja zatrudnienia

Fachowiec, który posiada uprawnienia energetyczne SEP, znajdzie pracę właściwie z tygodnia na tydzień. Mało tego: pracodawcy będzie bardzo zależeć na tym, aby utrzymać pracownika jak najdłużej, co oczywiście zapewnia silną pozycję negocjacyjną, gdy przyjdzie do rozmów o podwyżce czy innych świadczeniach. Wynika to z faktu, iż na polskim rynku wciąż bardzo brakuje elektryków z uprawnieniami sepowskimi.

Możliwość założenia własnej, dobrze prosperującej firmy

Oczywiście firmę można założyć i bez uprawnień SEP, ale jeśli ma to być przedsiębiorstwo świadczące usługi elektryczne, to właściciel będzie i tak potrzebować pracowników po kursie SEP. Dlaczego? Choćby po to, aby móc wykonać pomiary i nie musieć zlecać tego zewnętrznym firmom. Poza tym inwestorzy zwracają dziś baczną uwagę na kwalifikacje firmy, z którą mają nawiązać współpracę – posiadanie uprawnień SEP przez właściciela jest pożądanym certyfikatem jakości.

Pracy dla elektryków z uprawnieniami SEP jeszcze długo nie zabraknie

Jest to praktycznie pewne, głównie z tego powodu, że polskie sieci przesyłowe są przestarzałe i wymagają zaawansowanych prac modernizacyjnych – a do tego potrzeba elektryków z uprawnieniami SEP. Ponadto naszą energetykę prędzej czy później czeka konieczny zwrot w kierunku alternatywnych źródeł, przede wszystkim wiatru i słońca. Fachowcy bez problemu znajdą więc zatrudnienie przy budowie nowych instalacji, jak chociażby ogromne farmy fotowoltaiczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.