Dobra sytuacja na rynku pracy. Jak możesz ją wykorzystać? 6 sposobów

Maciej Piwowski
27.06.2017

W wolnej Polsce jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dobrą sytuacją na rynku pracy. W dużych miastach wskaźnik bezrobocia jest grubo poniżej 5%, co oznacza, że nie pracują tylko ci, którzy nie chcą. Na wsiach bywa z tym różnie, ale ogólnie osoby szukające pracy nie mają za bardzo na co narzekać (poza poziomem wynagrodzeń). Dobra sytuacja na rynku pracy nie będzie jednak trwać wiecznie i warto ją jak najszybciej wykorzystać. W jaki sposób możesz to zrobić? Oto 6 najlepszych sposobów.

  1. Wynegocjuj podwyżkę – to świetny moment, ponieważ Twój szef z pewnością ma świadomość, że funkcjonuje w warunkach niedostatecznej podaży wykwalifikowanych pracowników. Jeśli zależy mu na Twojej pracy, zgodzi się na negocjacje. Oczywiście musisz mieć jakieś merytoryczne podstawy, aby ubiegać się o podwyżkę.
  2. Porozsyłaj CV – być może Twoja obecna praca nie daje Ci satysfakcji, nudzi Cię, marzysz o robieniu czegoś innego. Ponieważ raczej nie musisz się martwić o utratę stanowiska, możesz spokojnie zacząć rozglądać się za innym zajęciem. Porozsyłaj podania do firm z branży, w której chciałbyś pracować i pójdź na kilka rozmów. Być może zostaną Ci zaproponowane warunki, które skłonią Cię do zmiany pracy?
  3. Postaraj się o awans – ponieważ na rynku brakuje dobrych pracowników, firmy są bardziej skłonne docenić tych, których już mają. Jeśli Twoje kompetencje i doświadczenie predysponują Cię do zajmowania wyższego stanowiska, nie wahaj się porozmawiać o tym z szefem czy z kierownikiem. Lepszej okazji nie będzie!
  4. Zarejestruj się na portalach kariery – to prosty i mało angażujący sposób na to, aby poznać swoją wartość na rynku pracy. W dobie zbyt małej liczby wykwalifikowanych pracowników firmy na pewno będą się do Ciebie odzywać i proponować Ci przyjście na rozmowę kwalifikacyjną. Takie zainteresowanie będzie Ci schlebiać i motywować Cię do osobistego i zawodowego rozwoju.
  5. Zacznij gromadzić oszczędności – udało Ci się wywalczyć podwyżkę? Nie przejedz jej! Przeznacz dodatkowe pieniądze na oszczędności, ponieważ tak to już jest, że po dobrych czasach dla pracowników, nagle przychodzą dobre czasy dla pracodawców. Warto się zabezpieczyć na wypadek np. utraty pracy za kilka lat.
  6. Zwiększ swoje kompetencje – ponieważ prawie każdy ma dziś pracę, szkolenia i inne formy rozwoju zawodowego cieszą się o wiele mniejszym zainteresowaniem. To oczywiście wpływa na obniżenie cen. Warto to wykorzystać i właśnie teraz zainwestować w kompetencje, które na pewno jeszcze Ci się przydadzą.

Pamiętaj – nic nie trwa wiecznie i dobrą sytuację na rynku pracy trzeba wykorzystać teraz, a nie w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.