Jak dobrze wykorzystać okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Maciej Piwowski
16.08.2023

Otrzymanie wypowiedzenia to nic przyjemnego, jednak w wielu przypadkach ta sytuacja okazuje się później przełomem w karierze zawodowej. Grunt to dobrze wykorzystać okres wypowiedzenia, który najczęściej wynosi 3 miesiące. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Spróbuj wywalczyć zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia, jest wynegocjowanie z pracodawcą zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. O ile raczej nie będzie to możliwe w przypadku pracownika produkcji, o tyle jest na to szansa, jeśli wykonujesz pracę biurową czy można Cię łatwo zastąpić kimś innym.

W ostateczności wykorzystaj cały zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy.

Aktywnie poszukuj pracy od pierwszego dnia

Najważniejsze to się nie załamywać. Choć utrata pracy jest przykrym doświadczeniem, to warto od razu się z tego otrząsnąć i zacząć nie tylko przeglądać ogłoszenia, ale też podpytywać znajomych, rodziny, czy ktoś nie słyszał o toczących się rekrutacjach. Kto wie, może jest to też dobry moment, aby spróbować ruszyć z własnym biznesem?

Zainwestuj w swoje kwalifikacje zawodowe

Okres wypowiedzenia można wykorzystać na ukończenie jakiegoś kursu zawodowego, wzięcie udziału w szkoleniach online czy nawet zdobycie zupełnie nowych kwalifikacji z innej dziedziny. Wystarczy poszukać odpowiednich ofert w Internecie.

Zbierz informacje, które mogą Ci się przydać w nowej pracy

Oczywiście nie chodzi nam o wykradanie informacji handlowych czy tym bardziej poufnych, ale o przypomnienie sobie pewnych schematów, procesów sprzedażowych, spisanie listy wartościowych klientów i osób, z którymi warto utrzymywać kontakt będąc już zatrudnionym w innej firmie. Ta wiedza może Ci bardzo ułatwić start w kolejnej pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie