Jak kontrolować pracownika pracującego zdalnie?

Piotr Kowalczyk
03.06.2020

Mamy takie czasy, że wiele firm było zmuszonych do przejścia na model pracy zdalnej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowników, ale niekoniecznie dla pracodawcy. Ten drugi prędzej czy później zetknie się z problemem braku kontroli nad poczynaniami swoich podwładnych, na czym może ucierpieć jakość, a przede wszystkim terminowość realizacji projektu. Jak do tego nie dopuścić? Sprawdź metody kontrolowania pracownika pracującego zdalnie.

Raportowanie

To dość represyjna, ale bardzo skuteczna metoda kontrolowania efektywności pracy osób wykonujących swoje zadania zdalnie. Szczególnie dobrze sprawdzi się ona w odniesieniu do tych pracowników, o których wiesz, że mają spory problem z utrzymaniem koncentracji i wymagają stałego nadzoru. Zażądaj więc, aby pracownik codziennie przesyłał Ci raport z wykonanej pracy, który po przeanalizowaniu będzie podstawą albo do upomnienia pracownika, albo pogratulowania mu samodyscypliny.

Zebrania online

Jest to świetny sposób na to, aby zmusić pracowników do wejścia w normalny tryb pracy, pomimo tego, że wykonują ją z domu. Zebrania online najlepiej jest planować rano, między 8 a 9. Czemu ma to służyć? Wprowadzeniu dyscypliny. Wiele osób po przejściu na pracę zdalną będzie chciało sobie pofolgować i na przykład spać do południa. To zawsze negatywnie odbija się na efektywności. Warto zatem ustalić z pracownikami, że spotykamy się codziennie online np. o 8:30, ubrani, ogoleni, gotowi do pracy.

Wyznaczanie konkretnych zadań

Najtrudniejsze w pracy zdalnej jest utrzymanie koncentracji i samodyscypliny. Szczególnie słabo wypadają tutaj pracownicy, którzy mają do zrealizowania jakieś ogólne zadania, ale nie odpowiadają za nic konkretnego. Warto zatem to zmienić. Zaangażuj się w wyznaczanie pracownikom zadań na każdy dzień, nawet jeśli miałyby to być drobnostki, a następnie oczekuj, że zaraportują ich wykonanie. W ten sposób można wprowadzić element rutyny, który paradoksalnie doskonale sprawdza się w modelu pracy zdalnej.

Praca nad projektem w chmurze

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca miał stały podgląd na to, co robią jego pracownicy – oczywiście z zachowaniem prywatności. Jest mnóstwo narzędzi umożliwiających zdalną pracę w zespole nad jednym projektem. Dzięki temu na bieżąco widzisz, co Twoi pracownicy akurat robią i możesz nawet korygować popełniane przez nich błędy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.