Jak naprawić relację z szefem?

Piotr Kowalczyk
17.08.2020

W wielu firmach zdarzają się sytuacje, kiedy to pracownik wchodzi w konflikt ze swoim bezpośrednim przełożonym. Powodem może być niesubordynacja, złamanie jakieś wewnętrznej zasady, psucie atmosfery czy podważanie kompetencji szefa. Jeśli znalazłeś się w takim położeniu, ale nadal chcesz pracować w obecnej firmie, to powinieneś zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby naprawić relację z przełożonym. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Szczera rozmowa

Nie można zacząć od niczego innego. Zaskakujące, jak ciężko dorosłym ludziom przychodzi powiedzenie „Przepraszam”, „Popełniłem błąd” itd., prawda? Musisz jednak wykonać ten krok, bo w przeciwnym razie konflikt będzie narastać. Poproś przełożonego o chwilę rozmowy w cztery oczy i wyjaśnijcie sobie wszelkie nieporozumienia. Nikt oczywiście nie mówi, że macie sobie padać w ramiona. Chodzi o to, aby uzdrowić relację i przenieść ją wyłącznie na grunt zawodowy, a nie emocjonalny.

Ustalenie zasad dalszej współpracy

Podczas rozmowy z pewnością wypłynie temat przyczyny, dla której jesteś skonfliktowany z przełożonym. Jeśli źródłem problemu jest zła komunikacja, to macie teraz szansę ustalić zasady, dzięki którym podobne sytuacje się już nie powtórzą. Przykładowo: jesteś takim typem, który woli otrzymywać polecenia osobiście, podczas normalnej rozmowy, a nie dowiadywać się o nich z maili czy za czyimś pośrednictwem. Powiedz o tym przełożonemu – prawdopodobnie nie będzie problemu, aby to zmienić.

Podwójne zaangażowanie

Nie ma skuteczniejszego sposobu na udowodnienie chęci dalszego pracowania w firmie, niż pokazanie się z możliwie jak najlepszej strony. Przypomnij sobie, dlaczego w ogóle zostałeś przyjęty. Pewnie pracodawca docenił Twoje umiejętności i doświadczenie, ale po drodze gdzieś to wszystko się rozmyło. Czas wrócić do korzeni.

Pracuj ciężej od innych, nie szukaj wymówek, nie marudź, gdy szef prosi o zostanie po godzinach czy proponuje pracę w weekend, bo trzeba pilnie skończyć jakiś projekt. To dla Ciebie duża szansa, by się wykazać i udowodnić swoją przydatność. Wówczas drobne nieporozumienia przestaną mieć znaczenie i Twoja relacja z przełożonym z pewnością szybko wróci na prawidłowe tory.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.