Jak przygotować się do oceny rocznej?

Maciej Piwowski
15.06.2023

Ocena roczna to standardowe rozwiązanie stosowane nie tylko w korporacjach, ale też w mniejszych firmach. Jej celem jest wskazanie pracownikowi konkretnych oczekiwań względem jego dalszego rozwoju. W ramach oceny pracownik dowiaduje się, co może poprawić i w czym jest już bardzo dobry. Do oceny rocznej warto się odpowiednio przygotować, a kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zrób „rachunek sumienia”

Przede wszystkim samodzielnie przeanalizuj miniony rok i uczciwie odpowiedz sobie na pytanie, czy zaliczysz go do udanych pod względem czysto zawodowym. Wypisz sobie najważniejsze osiągnięcia, ale też porażki, co pozwoli Ci się z nich wytłumaczyć w trakcie oceny.

Zastanów się, jak odpowiedzieć na najbardziej prawdopodobne pytania

Jeśli nie jest to Twoja pierwsza ocena roczna, to z pewnością wiesz, o co pracodawca może Cię zapytać. Warto mieć w głowie odpowiedzi na te najbardziej prawdopodobne pytania, dzięki czemu rozmowa będzie rzeczowa i stosunkowo krótka.

Określ swoje ambicje zawodowe

Pracodawca może zapytać Cię o plany dotyczące najbliższego roku. Chodzi tutaj o sprawdzenie, czy rzeczywiście nadal widzisz siebie w obecnej firmie, czy myślisz o rozwoju zawodowym, a może masz konkretne oczekiwania względem awansu. Dobrze jest umieć udzielić rzeczowej odpowiedzi, co może zostać uwzględnione przez pracodawcę podczas typowania pracowników do awansu.

Pomyśl, jaka podwyżka byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca

Bardzo często ocena roczna kończy się propozycją przyznania pracownikowi podwyżki. Pracodawca może poprosić Cię o wskazanie konkretnej kwoty, na co warto być przygotowanym. Pomyśl, jaka podwyżka byłaby dla Ciebie dobrą motywacją do zwiększenia wysiłków w pracy – jest duża szansa, że pracodawca przystanie na realistyczną propozycję ze strony pracownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie