Jak przygotować się do zdalnej rozmowy o pracę?

Antoni Kwapisz
29.03.2021

Zdalna rozmowa o prace jest dziś standardem. Firmy przechodzą na ten model ze względów bezpieczeństwa, ale też z uwagi na dynamiczny wzrost zainteresowania pracą zdalną. Chcąc zatrudnić kogoś mieszkającego kilkaset kilometrów dalej nie ma oczywiście sensu ściągać go na rozmowę do firmy – od tego są komunikatory wideo. Jeśli właśnie otrzymałeś zaproszenie na zdalną rozmowę o pracę, to koniecznie dobrze się do niej przygotuj. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź połączenie internetowe

To ważne, abyś nie musiał przeżywać stresu związanego z nagłym zerwaniem rozmowy z powodu słabej jakości połączenia internetowego. Jeśli masz wolny Internet domowy, to wcześniej zaopatrz się w kartę SIM operatora gwarantującego zasięg 4G i skorzystaj z Internetu LTE na czas rozmowy.

Opanuj obsługę aplikacji do wideokonferencji

Osoba kontaktująca się z Tobą w sprawie odbycia zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej na pewno przekaże Ci wszystkie szczegóły dotyczące zarówno godziny spotkania, jak i programu, jakiego będziecie używać. Najprawdopodobniej będzie to Zoom, Microsoft Teams lub Skype. Jeśli nie masz doświadczenia w obsługiwaniu tych aplikacji, to koniecznie zapoznaj się z ich działaniem, aby niczego nie pomylić i nie dać plamy już na samym początku rozmowy.

Znajdź odpowiednie miejsce

Ustaw komputer w takim miejscu, w którym nie ma ostrego światła słonecznego, dzięki czemu będziesz dobrze widoczny dla rozmówcy. Zwróć również uwagę na tło – nie dopuść do tego, aby osoba prowadząca rekrutację zobaczyła niezaścielone łóżko, suszarkę na bieliznę czy stertę ubrań. Tło musi być schludne, pozbawione elementów rozpraszających uwagę.

Zrób próbę z kimś znajomym

Połącz się z kolegą z wykorzystaniem wskazanej przez przedstawiciela firmy aplikacji i przetestujcie jakość połączenia, działanie mikrofonu oraz kamerki internetowej. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, to będziesz mieć jeszcze czas na wprowadzenie poprawek. W dodatku wstępnie oswoisz się z prowadzeniem rozmowy za pośrednictwem programu do wideokonferencji.

Zadbaj o schludny wygląd

To, że rozmowa odbędzie się przez Internet nie oznacza, że możesz do niej podejść z przesadną swobodą. Nadal mówimy tutaj o sytuacji biznesowej, dlatego koniecznie ubierz się adekwatnie do chwili i rangi swojego rozmówcy, okazując mu tym samym szacunek. Uczesz się, ogol, załóż marynarkę i… wyczyść obiektyw kamerki internetowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.