Jak przyspieszyć ścieżkę awansu w firmie zaczynając od zera?

Krzysztof Jagielski
28.03.2022

Rozpocząłeś karierę zawodową? Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, a i w kwestii wykształcenia można byłoby sporo poprawić, to nie powinno Cię dziwić, że póki co zajmujesz najniższe stanowisko w firmie. Twoje ambicje sięgają znacznie wyżej? W takim razie sprawdź, jak możesz przyspieszyć swoją ścieżkę awansu. Najlepsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Daj się zauważyć

Chcąc szybko piąć się w górę po szczeblach awansu nie możesz być anonimowym, szeregowym pracownikiem. Pracodawcy bardzo chętnie rekrutują osoby na wysokie stanowiska właśnie spośród obecnych pracowników, którzy dali się już poznać z dobrej strony, są lojalni, znają firmowe struktury. Dlatego staraj się, aby było wokół Ciebie sporo pozytywnego szumu. Sam zgłaszaj się do wykonywania najtrudniejszych zadań, deklaruj chęć brania udziału w szkoleniach etc.

Rób więcej niż wymaga przełożony

Nie musisz oczywiście zostawać codziennie po godzinach, jednak widząc, że Twoi koledzy niespecjalnie przykładają się do pracy możesz łatwo wyróżnić się na ich tle. Przykładowo: jeśli przełożony informuje, że dziś konieczne są nadgodziny, to na ochotnika zadeklaruj, że pozostaniesz na stanowisku tyle, ile tylko jest potrzebne.

Staraj się również podnosić jakość Twojej pracy, dopytuj przełożonych o to, co możesz zrobić, aby być jeszcze lepszym pracownikiem, podkręcaj wydajność, nigdy się nie spóźniaj. To takie podstawy, które zagwarantują, że w pewnym momencie zostaniesz zauważony.

Dokształcaj się

Przede wszystkim, gdy już umocnisz swoją pozycję w firmie i przepracujesz w niej kilka miesięcy, zgłoś się do przełożonego z pytaniem o możliwość skierowania Cię na jakiś kurs zawodowy. Być może firma będzie tym zainteresowana, ponieważ szuka pracownika na wyższe stanowisko i chętnie zrekrutuje go spośród obecnej kadry.

Jeśli jednak pracodawca nie ma takiej możliwości, to zadbaj o edukację we własnym zakresie. Możesz np. zapisać się na jakiś kurs online, skończyć studia podyplomowe czy w jakikolwiek inny sposób podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co pozwoli Ci aplikować na wyższe stanowiska w firmie. Pracodawca z pewnością zauważy Twoje zaangażowanie i jeśli dojdzie do tego zaufanie, jakim zostałeś obdarzony, to w krótkim czasie powinieneś dostać propozycję awansu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.