Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet?

Andrzej Winnicki
16.09.2019

W tak technologicznych czasach nikogo nie może już dziwić fakt, że coraz więcej firm prowadzi rekrutacje pracowników przez Internet. Jest to bardzo wygodne, o wiele szybsze, a tym samym tańsze rozwiązanie. Potencjalny pracownik nie musi tracić czasu na dojazdy, z kolei osoba prowadząca rekrutację może przeprowadzić więcej „spotkań” w ciągu dnia. Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną przez Internet? Sprawdź, jak się do niej dobrze przygotować.

Jakovść łącza internetowego

Jeśli masz w domu słaby Internet i istnieje duże ryzyko, że podczas rozmowy wystąpią problemy techniczne, to rozważ przeprowadzenie jej u kogoś znajomego – wystarczy, że zabierzesz laptop lub urządzenie mobilne. Pamiętaj, że od jakości połączenia bardzo dużo zależy. Nie chcesz przecież, aby osoba po drugiej stronie nie słyszała połowy ważnych kwestii, jakie wypowiadasz.

Porządek w tle

Przed zaplanowaną godziną rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet zabierz się za porządki wokół siebie. Niedopuszczalne jest, aby w tle było widoczne niezaścielone łóżko, ubrania wiszące na szafie czy plakaty z gazet dla dorosłych. Zadbaj o profesjonalne warunki, co na pewno zadziała na Twoją korzyść.

Dobre oświetlenie

Zanim jeszcze nawiążesz połącznie z osobą prowadzącą rekrutację, samodzielnie oceń, czy obraz w kamerce internetowej jest wyraźny. Ustaw komputer lub urządzenie mobilne w taki sposób, aby Twoja twarz była dobrze doświetlona. Najlepsze będzie naturalne światło, choć i sztuczne się nada, o ile nie będzie ono powodować efektu „ziarnistości” obrazu. Oczywiście pamiętaj też o tym, aby nie występować z żabiej perspektywy, bo będziesz wyglądać bardzo niekorzystnie. Kąt kamery należy ustawić tak, aby Twoja twarz była wyświetlana centralnie.

Przygotuj sobie notatki

Atutem rozmowy kwalifikacyjnej przez Internet jest to, że masz szansę wspierać się różnymi pomocami, które ułatwią Ci udzielenie odpowiedzi na zadawane pytania. Pamiętaj jednak, aby nie czytać perfidnie z kartki i nie zerkać na dokumenty rozłożone na blacie. Wykorzystaj prosty trik i naklej sobie małe karteczki z najważniejszymi informacjami z CV na ekranie komputera. Dzięki temu, wędrując po nich wzrokiem, nie wzbudzisz podejrzeń osoby po drugiej stronie. 

Oczywiście nie zapomnij o oczywistościach, czyli profesjonalnym wyglądzie (uczesz się, ubierz elegancko lub w stylu smart casual, wyczyść okulary itd.) oraz o… przetarciu kamerki internetowej, by obraz z niej był wyraźny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.