Jak się przygotować do targów pracy?

Piotr Kowalczyk
09.03.2018

Targi pracy to bardzo popularne imprezy, które przyciągają zarówno mnóstwo osób zainteresowanych podjęciem czy zmianą zatrudnienia, jak i firmy szukające wartościowych pracowników. Jest to świetna okazja do tego, by w jednym miejscu spotkać się z dziesiątkami rekruterów i nawiązać cenne kontakty, które mogą zaowocować znalezieniem atrakcyjnego pracodawcy. Zanim jednak udasz się na targi pracy, przeczytaj nasz poradnik i dowiesz się, jak się do nich przygotować.

Dobre CV to podstawa

Podczas targów pracy będziesz mieć wiele okazji do tego, by przekazać przedstawicielom firm swoje CV. Pamiętaj jednak, że identycznie postąpią setki osób. Zadbaj więc o to, by Twoje dokumenty naprawdę się wyróżniały.

Najważniejsze jest to, aby mieć się czym pochwalić w swoim życiorysie. Jeśli Twoje doświadczenie stricte zawodowe nie jest imponujące, pomyśl o wzbogaceniu CV wpisaniem do niego kursów, stażów, wolontariatu i wszelkich dokonań, które potencjalnie mogą być wartościowe dla pracodawców. Pamiętaj również o odpowiedniej, czytelnej formie życiorysu. Przekazuj go rekruterom w estetycznej, trwałej teczce.

Zastanów się, jakiej pracy naprawdę szukasz

Dzięki temu nie zmarnujesz czasu na odwiedzanie stoisk firm, w których i tak nie chcesz podjąć zatrudnienia. Konkretyzacja oczekiwań pozwoli Ci sprawniej poruszać się po terenie targów i poświęcić więcej energii na rozmowy, które rzeczywiście mogą się skończyć zatrudnieniem.

Coraz częściej organizatorzy targów pracy wydzielają strefy dla pracodawców z różnych branż, np. z IT, handlu, produkcji, budowlanki etc. Od razu skieruj się do części, w której możesz wybierać spośród firm o profilu pasującym do Twoich umiejętności czy zainteresowań.

Przygotuj się do rozmów

Targi pracy to nie tylko sposób na zorientowanie się w potrzebach pracodawców. Przede wszystkim warto je wykorzystać do tego, by w jednym miejscu odbyć jak najwięcej wstępnych rozmów rekrutacyjnych. Wiele firm nie poprzestaje tylko na rozdawaniu ulotek. Tworzą też strefy, w których osoby zainteresowane podjęciem pracy mogą porozmawiać z rekruterami i zrobić tzw. pierwsze dobre wrażenie.

Na targi wybierz się więc po wcześniejszym przestudiowaniu swojego życiorysu, aby nie dać się zaskoczyć jakimś pytaniem. Pamiętaj o schludnym ubiorze. Chociaż bardzo rzadko zdarza się, aby podczas targów pracy firmy podpisywały umowy czy omawiały szczegóły z kandydatami, to jednak nie możesz takiej opcji wykluczyć.

Targi pracy to naprawdę dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają ochoty czy czasu, aby wertować ogłoszenia i chodzić na bezowocne rozmowy kwalifikacyjne. Zorientuj się, kiedy w Twoim mieście czy regionie odbędzie się najbliższa taka impreza, a następnie przygotuj się do niej zgodnie z naszymi poradami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.