Jak szybko otrząsnąć się po zwolnieniu z pracy?

Mariusz Siwko
12.09.2022

Utrata pracy to zawsze spory cios, zwłaszcza dla osób ambitnych, oddanych życiu zawodowemu, chcących się rozwijać i zapewnić byt swojej rodzinie. Można to porównać do traumy po śmierci kogoś bliskiego. Trudno jest się z tego otrząsnąć, natomiast prędzej czy później będzie to konieczne. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Zrób sobie krótki urlop

Na dobry początek warto dać sobie trochę czasu do przemyśleń i przewartościowania życiowych priorytetów. Musisz odpocząć od pracy, zresetować umysł, dlatego radzimy wybrać się na krótki urlop – nawet pod namiot, gdzie nie wydasz zbyt dużo pieniędzy. Zobaczysz, że po kilku dniach cała ta sytuacja wyda Ci się mniej makabryczna niż na początku.

Uporządkuj domowe finanse

Utrata pracy wiąże się oczywiście z utratą źródła dochodów. Co prawda wciąż jesteś na wypowiedzeniu i otrzymujesz wynagrodzenie, natomiast ten strumień szybko wyschnie. Przyjrzyj się więc domowym finansom, eliminując zbędne wydatki. Sprawdź stan oszczędności i oceń, jak długo możesz szukać nowej pracy bez obniżania komfortu życia rodziny.

Zainwestuj w siebie

Wiemy, że brzmi to trochę infantylnie, natomiast utratę pracy warto czasami potraktować w kategorii szansy. Być może sam od dawna rozważałeś zmianę pracodawcy, czułeś, że dotychczasowa firma Cię ogranicza i niczego więcej w niej nie osiągniesz. Masz więc idealną okazję do tego, aby zainwestować w siebie, np. ukończyć kurs zawodowy, przeczytać kilka książek, uzupełnić wykształcenie, aby tym samym stać się atrakcyjniejszym pracownikiem.

Szybko zacznij się rozglądać za nową pracą

Ważne jest również to, aby nie ociągać się z poszukiwaniem nowej pracy. Z góry załóż sobie jakiś termin, w jakim musisz podjąć zatrudnienie. Pamiętaj, że im dłużej będziesz pozostawać na bezrobociu nie robiąc dosłownie nic, tym trudniej będzie Ci wrócić na rynek pracy.

Rozważ założenie własnej działalności

Myślałeś o tym? Jeśli masz wieloletnie doświadczenie, świetnie znasz się na tym, co robiłeś u poprzedniego pracodawcy i wiesz, że ta branża ma przed sobą dobre perspektywy, to ciekawym pomysłem może być spróbowanie swoich sił w biznesie. Lepszej okazji prawdopodobnie nie będzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie