Jak ułatwić pracownikowi pracę zdalną? Porady dla pracodawców

Marek Szydełko
13.05.2020

Praca zdalna wcale nie jest spełnieniem marzeń każdego pracownika. Zwłaszcza, gdy trzeba na nią przejść z dnia na dzień, jak miało to miejsce w okresie szczytu pandemii COVID-19. Pracodawcy w trosce o zdrowie swoich podwładnych zlecali im pracę z domu, ale musieli sobie zdawać sprawę z tego, że to negatywnie odbije się na efektywności. Jeśli i Ty planujesz wysłać swoich pracowników na home office, masz w ręku kilka narzędzi, by im to ułatwić, a tym samym ograniczyć ryzyko znaczącego spadku wydajności pracy. Gotowe propozycje znajdziesz w naszym poradniku.

Zapewnij pracownikowi sprzęt

To absolutna podstawa. Nie możesz wymagać od pracownika, aby w ramach zdalnego wykonywania obowiązków służbowych korzystał z prywatnego sprzętu, na przykład komputera i telefonu. Powinieneś tak zaplanować przejście na home office, by każdy pracownik otrzymał niezbędne mu narzędzia z firmy. Jeśli część pracowników zgłosi Ci, że mają warunki, by urządzić w ich domach stacjonarne biuro, zaproponuj pomoc w np. zorganizowaniu mebli i innych elementów wyposażenia.

Rada

Warto również wskazać pracownikom narzędzia online do pracy zdalnej, zwłaszcza w zespole. Jako pracodawca powinieneś wybrać odpowiednie aplikacje i zapewnić pracownikom przeszkolenie z ich obsługi.

Nie narzucaj sztywnych godzin pracy

To bardzo ważne, aby nie wymagać od pracowników pełnej dyspozycyjności w standardowych godzinach pracy. Z domu zawsze pracuje się zupełnie inaczej. Wielu pracowników będzie mieć na głowie także dzieci, co pracodawca musi zrozumieć. Ustal więc z podwładnymi, że nie będziesz kontrolować ich czasu pracy – wymagasz tylko konkretnych wyników, oczywiście dostosowując swoje oczekiwania do nietypowych warunków.

Zaoferuj pomoc w opiece nad dziećmi

To świetny pomysł, jeśli tylko Twoją firmę stać na np. wynajęcie prywatnych opiekunek do dzieci. Z pewnością wielu pracowników będących rodzicami zechce z takiej możliwości skorzystać. Byłoby to ogromne ułatwienie i taki ruch może się też bardzo opłacić. Policz, ile Twoja firma zyska dzięki temu, że pracownik będzie mógł w pełni skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków służbowych z domu, podczas gdy jego dziećmi zajmie się wynajęta opiekunka. Bilans niemal na pewno wyjdzie na plus.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.