Jak ustabilizować swoją karierę zawodową? Najlepsze sposoby

Antoni Kwapisz
18.07.2022

Dla pokolenia naszych dziadków i rodziców praca w jednym zakładzie przez całe życie była czymś normalnym. Dziś młodzi ludzie, którzy dopiero wkraczają na rynek zatrudnienia, wręcz nie wyobrażają sobie takiego scenariusza. Pracują tam, gdzie dostaną aktualnie najlepsze warunki, nie przywiązując się zanadto do pracodawcy. Wadą takiego podejścia jest brak stabilizacji. Zaczęło Cię już to męczyć? W takim razie sprawdź, jak ustabilizować swoją karierę zawodową i przestać skakać z kwiatka na kwiatek.

Zdobądź konkretne kwalifikacje

Niestabilność kariery często jest ściśle związana z brakiem konkretnych kwalifikacji zawodowych. Jeśli umiesz trochę tego i trochę tamtego, to nigdy nie zostaniesz uznany za fachowca w jakiejś dziedzinie. Rozważ więc zdobycie kwalifikacji zawodowych w branży, która Cię kręci, a przy tym stwarza dobre warunki do dalszego rozwoju.

Wypracuj sobie pozycję eksperta

Jeśli pracujesz już w jednej branży i chcesz związać z nią swoją zawodową przyszłość, to przede wszystkim każdego dnia pracuj na to, aby pewnego dnia zostać uznanym za eksperta w swojej dziedzinie. Gdy już to nastąpi, to będziesz mógł doświadczyć przyjemnego uczucia stabilizacji zawodowej. Eksperci zawsze są poszukiwani na rynku, nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia, a więc nie muszą się martwić o przyszłość swojej kariery.

Znajdź pracodawcę, który gwarantuje stabilność zatrudnienia

Oczywiście żadna prywatna firma nie daje gwarancji, że będziesz w niej pracować do końca życia. Można natomiast wyselekcjonować przedsiębiorstwa, które zaliczymy do grona stabilnych pracodawców. Są to przede wszystkim firmy funkcjonujące na rynku od wielu lat, mają ugruntowaną pozycję i generujące wysokie przychody.

Dbaj o dobre kontakty branżowe

Pracując w konkretnej branży staraj się nawiązywać kontakty z kolegami po fachu, ekspertami, autorytetami etc. Bierz udział w szkoleniach, konferencjach, wyjazdach integracyjnych, pokazach, aby dzięki temu dać się poznać w branży i móc w przyszłości wykorzystać te kontakty np. na etapie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.