Jak wybrać dobrego pracodawcę? Kieruj się tymi 5 zasadami

Krzysztof Jagielski
27.02.2017

Zmiana pracy nie jest dziś niczym szczególnym. Czasy, gdy ludzie marzyli o przepracowaniu całego życia w jednym zakładzie, szczęśliwie już minęły. Obecnie mamy znacznie większe możliwości i chętnie z nich korzystamy, szukając dla siebie lepszych warunków zatrudnienia, wyższej pensji czy po prostu przyjemniejszej atmosfery. Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Pamiętaj o tych 5 zasadach.

  1. Zarobki są ważne, ale... - nie najważniejsze. Szczególnie w sytuacji, gdy to ma być Twoja pierwsza poważna praca i jeszcze nie masz zbyt wielu argumentów, aby powalczyć o naprawdę świetne zarobki. Nie skupiaj się więc na szukaniu pracy za np. 5000 złotych na rękę, bo może Ci to zająć bardzo dużo czasu. Czasami lepiej jest zgodzić się na niższe zarobki, ale z atrakcyjnymi dodatkami w postaci np. kart sportowych, ubezpieczenia medycznego czy premii za wyniki.
  2. Możliwość awansu – przed złożeniem CV prześwietl wybraną firmę i sprawdź jej strukturę. Przekonaj się, czy w Twoim fachu masz możliwość sukcesywnego pięcia się po kolejnych szczeblach kariery w danym przedsiębiorstwie. Jest to bardzo korzystne, ponieważ gwarantuje rozwój i osiąganie coraz wyższych zarobków, bez konieczności ciągłego zmieniania miejsca zatrudnienia.
  3. Warunki zatrudnienia – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla pracownika jest bezterminowa umowa o pracę, która gwarantuje bezpieczeństwo i pełnię praw wynikających z Kodeksu Pracy. Mając taką umowę łatwiej otrzymasz też np. kredyt hipoteczny. Zwróć także uwagę na to, w jakim wymiarze będziesz pracować na danym stanowisku. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz swój dzień i obowiązki pozazawodowe.
  4. Atmosfera w miejscu pracy – trudno się o niej przekonać jeszcze przed wejściem do zespołu, ale są na to sposoby. Możesz poprosić o wyrażenie opinii osoby, które już pracują w tej firmie. Jeśli obawiasz się, że doniosą one o Twojej ciekawskości, wyślij na zwiady przyjaciela. Możesz również poszukać opinii na temat firmy w Internecie, gdzie jest wiele serwisów umożliwiających wystawienie oceny pracodawcy.
  5. Prestiż firmy – jest to bardzo ważny argument, ponieważ nawet krótka przygoda w firmie o uznanej marce będzie mocnym punktem w Twoim CV. Czasami warto zgodzić się na nieco gorsze warunki, ale mieć możliwość pracowania z prawdziwymi fachowcami, od których można się dużo nauczyć.

Wybór pracodawcy to bardzo odpowiedzialna decyzja, która będzie mieć bezpośredni wpływ na całe Twoje życie, w tym relacje z rodziną. Zrób wszystko, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie