Jak wybrać lidera zespołu? Zwróć uwagę na te szczegóły

Andrzej Winnicki
17.04.2023

Lider zespołu to kluczowy pracownik. Pracodawca musi mieć do niego zaufanie, bez mrugnięcia okiem powierzać mu ważne, wręcz strategiczne zadania, a przy tym oczekiwać od niego, że będzie przewodzić zespołowi zgodnie z filozofią przedsiębiorstwa. Jak wybrać takiego lidera? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek, które powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji.

Cechy przywódcze

Nie każdy nadaje się do roli lidera. Są osoby, które mają wybitną wiedzę, cieszą się powszechnym szacunkiem wśród współpracowników, natomiast źle odnajdują się w grupie, nie potrafią przewodzić, wolą pracować w pojedynkę. Dlatego pierwszą rzeczą, na której warto się skupić, jest poszukanie osoby mającej cechy przywódcze – może o tym świadczyć to, że np. dana osoba zawsze przewodzi grupie podczas negocjacji płacowych, omawiania nowej strategii przedsiębiorstwa etc.

Lidera nie trzeba się bać

Błędem jest zakładanie, że lider musi budzić postrach wśród współpracowników. Nie mylmy strachu z respektem. Lider powinien cieszyć się szacunkiem wśród członków swojego zespołu, co najczęściej jest pochodną jego wiedzy, umiejętności, otwartości, gotowości do pomocy oraz zaangażowania. Szukaj takiej osoby, a zyskasz pewność, że masz świetnego lidera na lata.

Kwalifikacje zawodowe

Lider zespołu musi być fachowcem w swojej dziedzinie. To jego głos będzie decydujący podczas prac zespołu, to z nim będą się konsultować współpracownicy, dlatego należy od niego oczekiwać odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Niekoniecznie natomiast musi o nich świadczyć wykształcenie kierunkowe – często wyższe kwalifikacje mają osoby, które po prostu od wielu lat pracują w danym zawodzie i przeszły po kilku szczeblach kariery.

Chęć pogłębiania wiedzy

Dobry lider nigdy nie uzna, że wie już wszystko o materii, którą zajmuje się na co dzień. Może być wysokiej klasy fachowcem, jednak powinien stale dążyć do zgłębiania wiedzy i zdobywania nowych informacji.

Gdy widzisz, że jeden z doświadczonych pracowników co jakiś czas przychodzi z pytaniem o możliwość skierowania go na szkolenie, wysłania na targi branżowe czy kurs organizowany przez branżowego lidera, to weź pod uwagę, jako potencjalnego lidera zespołu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.