Jak znaleźć pracowników budowlanych na trudnym rynku pracy?

Maciej Piwowski
27.12.2021

Chyba każdy pracodawca, który w ostatnich miesiącach próbował pozyskać pracowników budowlanych, doświadczył sporych problemów ze zrealizowaniem tego z pozoru prostego zadania. Niedobór pracowników fizycznych, nie wspominając już o fachowcach, stanowi obecnie największe zagrożenie dla całej branży budowlanej. Poznaj sposoby, które ułatwią Ci znalezienie pracowników, zarówno niewykwalifikowanych, jak i posiadających cenne umiejętności.

Poczta pantoflowa

O pracowników budowlanych warto popytać wśród znajomych przedsiębiorców, którzy być może słyszeli o problemach jakiejś firmy i wiedzą, że jej pracownicy będą wkrótce „do przejęcia”. W branży budowlanej takie sytuacje są na porządku dziennym. W rekrutowanie nowych osób warto także zaangażować obecnych pracowników i poprosić ich, aby spotykając się na budowach z pracownikami konkurencji podpytywali o nastroje oraz rekomendowali pracę w Twojej firmie.

Kreatywne podejście do tworzenia ogłoszeń

To mit, że pracownicy budowlani w ogóle nie czytają ogłoszeń, tylko od razu sprawdzają proponowaną stawkę. W rzeczywistości już na etapie ogłoszenia decyduje się, czy dana osoba zgłosi się do procesu rekrutacyjnego. W treści ogłoszenia warto zadbać o to, aby oferta firmy w jakiś sposób się wyróżniała, odwołując się do tych korzyści, które mają szczególne znaczenie dla pracowników budowlanych – na przykład brak wyjazdów w delegację, terminowe płatności i zaliczki, darmowe posiłki etc.

Rozważ zatrudnienie pracowników ze Wschodu

Jeśli nie możesz znaleźć polskich pracowników budowlanych, to w interesie Twojej firmy jest rozejrzenie się za nimi na Wschodzie. I nie mamy tutaj na myśli Ukraińców czy Białorusinów już pracujących w Polsce, ale dopiero rozważających emigrację zarobkową do naszego kraju. Aby ich pozyskać potrzebujesz pomocy agencji pracy, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu i kompleksowo zajmuje się legalizacją ich pobytu oraz zatrudnienia.

Pracownicy tymczasowi

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli Twoja firma jest w pilnej potrzebie, może być skorzystanie z pracowników tymczasowych. Oddeleguje ich agencja pracy tymczasowej, która zajmie się pełną obsługą kadrowo-płacową, po prostu świadcząc usługę outsourcingu pracowniczego na rzecz Twojej firmy. Jest to dobra opcja w sytuacji, gdy musisz szybko załatać braki kadrowe, a kwalifikacje pracowników mają mniejsze znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.